Nejnižší porodnost už nemají Japonci, ale Němci

Studie z Hamburku

Nejnižší porodnost už nemají Japonci, ale NěmciNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Japonsko už není zemí s nejnižší porodností na světě, v čele pomyslného žebříčku se nově ocitlo Německo. Vyplynulo to z nejnovějšího výzkumu Hamburského institutu pro mezinárodní ekonomiku (HWWI).

Naopak zemí, kde přichází na svět nejvíce dětí, je africký Niger, kde se za posledních pět let narodilo v průměru 50 dětí na 1000 obyvatel. V Německu přitom činil tento poměr pouze 8,2 dítěte na 1000 obyvatel.

Autoři studie varovali, že stárnutí pracující populace by mohlo mít na německou ekonomiku negativní dopady. Procento lidí v produktivním věku (mezi 20 a 65 lety), které je nyní 61 procent, by mohlo podle nich do roku 2030 klesnout až na 54 procent.

„Bez silného pracovního trhu si Německo nemůže z dlouhodobého hlediska udržet svou hospodářskou sílu,“ řekl podle britského listu The Independent Arno Probst z institutu německých auditorů. Země podle něj potřebuje mladé pracovníky z řad imigrantů a větší počet žen mezi pracujícími.

Čtěte také: Matky, vzchopte se. Ze svých dětí vychováváte neschopné jedince

O mnoho lépe na tom nejsou ani další evropské země. Portugalsko má podle hamburského institutu míru porodnosti 9,0, Portugalsko 9,3, Francie a Británie shodně 12,7 dítěte na 1000 obyvatel.

Česká republika má podle dat Světové banky z roku 2013 míru porodnosti 10,2 dítěte na 1000 obyvatel. Počet obyvatel České republiky se však po předloňském poklesu loni vrátil k růstu. Na konci roku 2014 v Česku žilo téměř 10,538.300 lidí, což bylo zhruba o 25 900 více než v předchozím roce. Je to nejvyšší přírůstek po roce 2010. Obyvatel přibylo hlavně kvůli přistěhovalcům, jejich počet byl loni nejvyšší za šest let. Více lidí se také narodilo, než zemřelo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit