‚Zdi máme bořit, ne stavět.‘ EU se nelíbí maďarské řešení uprchlíků

Čtyřmetrová bariéra

‚Zdi máme bořit, ne stavět.‘ EU se nelíbí maďarské řešení uprchlíkůNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropská komise nepodporuje budování plotů a doporučuje členským zemím EU řešit ostrahu svých hranic jiným způsobem. Řekla to ve čtvrtek mluvčí komise Natasha Bertaudová. Reagovala tak na záměr Budapešti vybudovat na hranicích se Srbskem čtyři metry vysoký plot, aby zastavila příliv uprchlíků. Mluvčí ovšem zároveň zdůraznila, že ochrana hranic je plně v pravomoci členských zemí, které jediné mohou rozhodovat, jaké prostředky k tomu hodlají využívat.

„Teprve nedávno jsme zdi v Evropě strhli, neměli bychom je znovu budovat,“ poznamenala Bertaudová se zřetelem na někdejší železnou oponu mezi Východem a Západem.

Už příští středu by mělo maďarské ministerstvo vnitra představit vládě konkrétní projekt jak vybudovat na 175 kilometrech hranice čtyři metry vysoký plot. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa není výstavba v rozporu s mezinárodními závazky či dohodami. Připomněl, že obdobné bariéry vybudovaly Řecko s Bulharskem na hranicích s Tureckem a že Španělsko má na severu Afriky kvůli migrantům oplocená města Ceuta a Melilla.

Srbský premiér Aleksandar Vučić dal ale v bezprostřední reakci najevo, že je touto zprávou „překvapen a šokován“. Srbsko usiluje o sbližování s EU.

Záměr Budapešti se nelíbí ani Radě Evropy, která se proti němu také ozvala. Komisař pro lidská práva Nils Muižnieks označil ve čtvrtek maďarské rozhodnutí postavit na hranicích se Srbskem čtyřmetrový plot za „nerozumné“. Podle jeho názoru je třeba „se zaměřit na to, aby byl umožněn přístup k získání azylu a ne v tom lidem naopak bránit“.

Srbsko problém s migranty neřeší, hájí nápad Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán už minulý týden prohlásil, že Maďarsko je připraveno kvůli neustále rostoucímu počtu běženců uzavřít hranice se Srbskem. Bělehrad podle něj neřeší problém s migranty, kteří putují přes Srbsko a snaží se přes Maďarsko dostat dál do západní Evropy.

Evropský statistický úřad ve čtvrtek informoval, že zásadní část žadatelů o azyl v Maďarsku tvoří lidé z Kosova. V pořadí poprvé registrovaných žádostí o azyl bylo v EU Maďarsko v prvním čtvrtletí na druhém místě s 18 procenty. Celých 40 procent všech uprchlíků požádalo o azyl v Německu.

Podle mluvčí Evropské komise mají skutečně za ochranu vnějších hranic EU odpovědnost příslušné členské země a je na nich, jaké prostředky k tomu zvolí. „Nicméně každé opatření musí být plně v souladu s evropským právem a mezinárodními závazky včetně respektu k lidským právům,“ poznamenala Bertaudová.

Na novinářský dotaz pak uvedla, že Budapešť s Bruselem přímo o této věci žádný dialog nevedla. Připomněla ale, že ministři vnitra všech zemí EU se v pondělí na schůzce v Lucembursku otázkou nelegální migrace zabývali.

Čtěte také: Maďarské řešení uprchlíků: čtyřmetrový plot na hranici

Zavřít hranice kvůli uprchlíkům? I to je možné, připustil Orbán

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články