Při střelbě cítil strach. Díval se vrahovi do tváře, ale fotil dál

Útok na velvyslance v Ankaře

Při střelbě cítil strach. Díval se vrahovi do tváře, ale fotil dálNOVÉ
Záběry z místa útoku, na fotografii je útočník, který velvyslance zastřelil. Fotografii duchapřítomně pořídil reportér AP Burhan Ozbilici. Foto: Foto: ČTK/AP
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Málokdy se stane, že by jen pár desítek minut po nečekaném útoku měly média k dispozici ty nejkvalitnější fotografie přímo z činu. Fotograf Burhan Ozbilici z agentury AP byl nejenom na vernisáži, kterou zahajoval ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov, ale prokázal i neuvěřitelnou novinářskou pohotovost, když byl Karlov zastřelen a ozbrojenec stále ohrožoval zbytek přítomných.

Měla to být pro fotografa Ozbiliciho rutinní práce – vernisáž výstavy „Rusko, jak ho vidí Turci“ v ankarské galerii, kterou zahajoval ruský velvyslanec Andrej Karlov. Proto zprvu nechtěl věřit tomu, co se stalo, píše Ozbilici ve svědectví, které zveřejnil mimo jiné i list The Guardian. Ozbrojenec jednal podle fotografa zcela chladnokrevně, jedenáctkrát vystřelil, devět ran pak zasáhlo záda velvyslance Karlova. Podle svědků pak muž se zbraní v ruce vykřikoval: „Nezapomeňte na Aleppo! Nezapomeňte na Sýrii! Allahu Akbar!“.

Výstřely přerušily velvyslancův slavnostní projev, v ten moment nastala panika. „Lidé křičeli, schovali se za sloupy, pod stoly, lehali si na zem,“ řekl Ozbilici. „Měl jsem strach a byl tam zmatek, ale částečně jsem se schoval za zeď a dělal jsem svou práci: fotografoval,“ řekl Ozbilici, který prokázal překvapivou duchapřítomnost a poskytl světu unikátní fotografie z útoku. Na sociálních sítích se mnozí nad kvalitními snímky podivovali, zprvu je dokonce považovali pouze za ilustrační fotografie.

„Samozřejmě jsem se bál a věděl jsem o riziku, že se útočník obrátí na mě,“ přiznává Ozbilici. „Říkal jsem si: Jsem tady. I kdyby mě postřelil, zranil nebo zabil, jsem novinář. Musím dělat svou práci. Mohl bych utéct bez jediné fotografie… Ale jak bych pak odpověděl lidem, kteří by se později ptali, proč jsem neudělal žádné fotografie?“ ptá se Ozbilici. Myslel prý přitom na přátele a kolegy, kteří zemřeli při fotografování ve válečných oblastech.

Ozbilici přitom na výstavu šel jen proto, že galerie byla po cestě z jeho ankarské kanceláře domů. Fotografovat začal hned, jak Karlov zahájil svou řeč. „Říkal jsem si, že by se fotografie mohly hodit pro články o turecko-ruských vztazích,“ řekl reportér. V ten moment vznikl zajímavý snímek, kdy Karlov stojí u řečnického pultu a za ním stojí v klidu jeho vrah tvářící se jako člen ochranky.

„Mluvil klidně, láskyplně se vyjadřoval o své domovské zemi, občas se zastavil, aby tlumočník mohl přeložit jeho slova do turečtiny. Pamatuji si, jak byl klidný a skromný,“ řekl fotograf o ruském velvyslanci. Po útoku leželo Karlovo tělo jen několik metrů od Ozbiliciho. „Neviděl jsem žádnou krev. Trvalo mi několik sekund, než jsem si uvědomil, co se stalo. Právě přede mnou zemřel člověk. Jeho život vyprchal před mýma očima,“ řekl fotograf.

Útočník, kterého později ankarské úřady identifikovali jako policistu Mevluta Merta Altintase, pak začal vykřikovat slova o Aleppu. Ozbilici řekl, že mu příliš nerozuměl, protože muž mluvil hlavně v arabštině. „Útočník byl rozčílený, chodil kolem velvyslancova těla, rozbíjel některé vystavené fotografie na zdi,“ řekl fotograf. Ochranka pak všechny přítomné z galerie vyvedla. Po krátké přestřelce policie muže zabila.  

Čtěte také: Ruského velvyslance zastřelil policista na výstavě „Rusko, jak ho vidí Turci“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články