Papež se hádá s maltézskými rytíři. Zřejmě kvůli kondomům
Spor s hlavou církve
Papež František se dostal do sporu s Řádem maltézských rytířů kvůli odvolání jejich velkokancléře. Toho vedení řádu odvolalo zřejmě kvůli rozdávání prezervativů v rozvojových zemích. Řád nyní papeži vzkázal, že ustavení komise považuje za nepřijatelné.
Papež učinil podle agentury AP neobvyklý krok, když tento týden jmenoval komisi, aby vyšetřila odvolání Albrechta von Boeselagera.
„Odvolání velkokancléře je vnitřní záležitostí Suverénního řádu maltézských rytířů, a tudíž spadá výhradně do kompetence řádu,“ komentovali papežův krok podle agentury AP maltézští rytíři. Ti sice přísahají věrnost papeži, ale řád má svou autonomii. Podle mezinárodního práva je řád suverénním nestátním subjektem bez vlastního území.
Němec von Boeselager v řádu zastával od roku 2014 funkci velkokancléře, která odpovídá zhruba ministru zahraničí a vnitra. Odvolán byl začátkem prosince.
Podle listu Il Messaggero stála za odvoláním nespokojenost vedení řádu s tím, že von Boeselager přivíral oči nad rozdáváním prezervativů v rozvojových zemích. Podle AP šlo konkrétně o program v Barmě, kde pracovníci řádu pomáhali prostitutkám, aby se nenakazily virem HIV.
Řád maltézských rytířů, který jako křesťanský řád uznal papež Paschalis II. v roce 1113, se věnuje především charitě a humanitárním aktivitám. Po celém světě má záchranné jednotky i nemocnice, speciální centra pro výzkum rakoviny či lepry a mimo jiné také pomáhá šířit osvětu v boji proti AIDS.
Čtěte také: Zeman zve papeže do Česka. Oceňuje jeho schopnost odpouštět
Katolická církev nedovoluje používání antikoncepce, včetně prezervativů, a za nejlepší prostředek proti šíření AIDS označuje zdrženlivost či monogamii. Papež František ale zaujímá k antikoncepci smířlivější postoj, podle něj je v určitých případech, jako je snížení rizika nákazy, užití prezervativů ospravedlnitelné.
Řád maltézských rytířů vznikl již v roce 1048 v Jeruzalémě jako špitální bratrstvo. Byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. Svůj název dostal podle ostrova Malta, kterou v roce 1530 získal od císaře Svaté říše římské a od papeže v léno. V roce 1798 je z Malty vyhnal Napoleon Bonaparte.
Nyní má řád dvě malá exteritoriální území – sídlo v Římě a pevnost St. Angelo na Maltě. Vydává vlastní mince a poštovní známky. Má diplomatické zastoupení u více než stovky států, včetně ČR, a v OSN má pozorovatelský status.