1

Sobotkova socialistická revoluce

Témata: , ,

Ze všeho nejdříve se musím vrátit k poslednímu editorialu, v němž jsem necitlivě nezmínil Miroslava Brýdla, dlouholetého starostu Litomyšle, který se tolik zasloužil o urbanistický rozvoj města, kam také přivedl kvalitní moderní architekturu. Jméno pana starosty mělo zaznít, protože samo se nikdy nic neudělá a za prací vždycky stojí konkrétní člověk. Za vším dobrým, ale i zcela nepochopitelným.

Kdo by si myslel, že to bude právě Bohuslav Sobotka, který sociální demokracii pod tlakem klesajících preferencí povede do náruče krajní levice? Sociální demokracie mohla být poslední velkou demokratickou stranou profilující se jako garant liberálních pořádků v zemi. Chvíli se dokonce mluvilo o tom, že by chtěla oslovit i městské liberální voliče, a ta úvaha nebyla ani tolik scestná. Sociální demokraté měli potenciál oslovit středové voliče, těžit z role garanta demokratického vývoje společnosti, někoho, kdo může zastavit nástup autoritářského režimu s fašizujícími rysy (prosím neplést s německým nacismem). Ale premiérovi poradci objevili nějaký sofistikovaný průzkum, že strana má prostor nalevo. U sociálních demokratů bylo vždycky podezření, že si to rozdají s komunisty. To je jejich stigma, v sociální demokracii je spousta bývalých komunistů nebo komunistů duchem, ale zároveň komunisti už jednou stranu roku 1948 zničili, z mnoha dalších důvodů v roce 1995 přijali v Bohumíně usnesení (sakra, už jsem taky veterán, protože jsem tam byl jako reportér a na zpáteční cestě do Prahy jsme s Markem Vítkem, tedy přesněji řečeno já, na pumpě v Hranicích do Škody 130 místo benzinu nalili plnou nafty, auto obraceli na bok, abychom ten sajrajt dostali z nádrže, škodovka vše zvládla, ale domů jsme dorazili po deseti hodinách), které jí zakazuje vládní spolupráci s komunisty. Až Bohuslav Sobotka, ten katolík z jižní Moravy, zase vypustil džina z lahve a minulý týden prohlásil, že by s komunisty do vlády šel.

O pár dní později pak představil daňové opatření, kterým by zdanil vyššími odvody všechny s platem nad padesát tisíc korun. Logiku to dává, ale je to doleva, zpátky ni krok. Z toho plyne jediné: že se sociálními demokraty cesta k liberální demokracii a sociálně spravedlivé společnosti nevede. To má spíš parametry znárodňování, které v roce 1948 skončilo mimo jiné oním zánikem sociální demokracie. Možná v tom ale někdo nějakou politickou racionalitu najde. Nicméně pro všechny od středu napravo je jasné, že se sociálními demokraty cesta nepovede. Samozřejmě to nejde ani s Babišem, s nímž slovo demokracie, nebo dokonce parlamentní demokracie absolutně nelze asociovat. Tím se nám samozřejmě svobodný prostor dost zužuje a nezbývá než doufat ve vzkříšení pravicových nebo středových sil. Čekají nás krušné časy.

P.S.: Kolega Kaiser mě upozornil, abych neopomněl jeho rozhovor s předním bulharským intelektuálem Ivanem Krastevem. Má pravdu, rozhovor je hodně zajímavý, jeho cestovní útrapy vlakem do Vídně aspoň stály za to. Tak si to, prosím, taky přečtěte!

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.