Tejc končí v politice. Kariéru mu zlomil lánský puč

Konec Jeronýma Tejce

Tejc končí v politice. Kariéru mu zlomil lánský pučAKTUALIZOVÁNO
Jeroným Tejc. Foto:

Foto: tejc.cz

1
Domov

Echo24

Jeden z nejvýraznějších politiků sociální demokracie poslanec Jeroným Tejc nebude kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Novinářům v pátek řekl, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany. Právě rozpory s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou, které vyvrcholily v roce 2013 tzv. lánským pučem, ho stálo lepší kariéru v rámci ČSSD. Po vypršení současného mandátu tak fakticky odejde z aktivní politiky.

Tejc řekl, že vnímá silnou podporu v Brně a na jihu Moravy, kde ho okresy nominovaly na dvojku kandidátky za premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). „Bylo by ale pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo na kandidátce a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat ve Sněmovně,“ uvedl. Šéf sněmovního ústavně právního výboru nicméně neuvažuje o tom, že by ve Sněmovně působil v jiné straně než sociální demokracii.

Tejc na nedávném sjezdu ČSSD v Brně neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu strany, funkci uhájil ministr vnitra Milan Chovanec. Tejcovi, který byl na sjezdu nejhlasitějším kritikem vedení spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, se pak nepodařilo prosadit ani mezi pět řadových místopředsedů.

Sjezdu Tejc podle svého názoru nabízel změnu. Kritizuje například změny daňových sazeb, s kterými ČSSD přišla. „Považuji za smysluplnější motivovat změnou daní úspěšné firmy k reinvestování jejich zisků v naší zemi a přimět je k vytváření dobře placených míst,“ uvedl. Připomněl i slib změnit církevní restituce či svůj nesouhlas s loňskou policejní reorganizaci.

Čtěte také: Ukázalo se, že vítězí dohody, říká neúspěšný kritik ČSSD Tejc

Současné vedení podle Tejce neovlivní ČSSD jen do letošních voleb, ale na dlouhé roky dopředu. „Do politiky jsem šel proto, abych věci měnil. Současná situace v ČSSD a rozhodnutí sjezdu mi však tuto možnost nedává,“ uvedl. Považoval by za nepoctivé vůči voličům, kdyby přijal volitelné místo a ve Sněmovně pak musel hlasovat i pro návrhy, s nimiž nesouhlasí.

Úspěšný politik, kterého srazil lánský puč

Den říjnových voleb tak bude fakticky dnem Tejcova odchodu z politiky. „I když se to bude možná některým kariérním politikům zdát nepochopitelné – odejít nemusím, ale chci,“ řekl. Tejc řekl, že dokončí svůj mandát jako člen nejužšího vedení v Jihomoravském kraji, pak ale nebude usilovat o žádné funkce a v ČSSD bude pouze řadovým členem.

Tejc měl přitom ještě před minulými volbami slibně nastartovanou kariéru. Tehdy se o něm dokonce uvažovalo jako o ministru vnitra. Politika s velkými politickými ambicemi ale zlomil po volbách v roce 2013 tzv. lánský puč, kdy spolu s Michalem Haškem, Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem a Jiřím Zimolou navštívili Zemana v Lánech a jednali o sesazení Sobotky z čela strany. Sobotka však odolal a vládu sestavil. Kromě Chovance všichni „pučisté“ postupně odešli z vedení strany.

Brněnskou kandidátku povede Sklenák

Brněnskou jedničkou ČSSD pro podzimní sněmovní volby se po odstoupení Tejce stane předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. První místo má na jihomoravské kandidátce zaujmout Sobotka, jehož domovskou organizací je Vyškovsko. Tejc měl být jako brněnská jednička hned za ním. Kandidátku v pondělí sestaví krajský výbor, na konci května o něm s definitivní platností rozhodnou vnitrostranické volby.

Tejc je tak po bývalém poslanci a jihomoravském exhejtmanovi Michalu Haškovi dalším výrazným politikem sociální demokracie z jihu Moravy, který bude na kandidátce ČSSD chybět. „Může to být oslabení a kandidátka může být jednolitější, ale určitě si nemyslím, že bychom měli nedostatek osobností. Například Roman Onderka byl dlouholetým primátorem Brna,“ řekl brněnský předseda strany Oliver Pospíšil o Onderkovi, který se po odstoupení Tejce stane brněnskou dvojkou hned za Sklenákem.

Čtěte také: Spokojený Sobotka má, co chtěl. O výsledku rozhodla noc před sjezdem