2 kotleba půjde k soudu

Kotleba byl obviněn z extremismu. Kvůli šekům na 1488 eur

, NOVÉ

Témata: ,

Slovenská policie obvinila předsedu slovenské krajně nacionalistické parlamentní strany Mariana Kotlebu z extremismu. Předseda Ľudové strany Naše Slovensko 14. března k výročí vzniku Slovenského státu rozdával šeky na charitu se 1488 eury. Čísla 14 a 88 jsou přitom známými neonacistickými symboly, které odkazují k nacismu a osobě Adolfa Hitlera. O obvinění informoval slovenský deník Plus.

Podle policejního vyšetřovatele se Kotleba dopustil trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod. Policie dále tvrdí, že Kotleba charitu zneužil a prezentoval sympatie k hnutí, které v minulosti hlásalo rasovou, etnickou, národnostní a náboženskou nenávist.

„Každý národ a stát si s úctou připomíná den, kdy získal samostatnost. Ve slovenských dějinách je takovým nezpochybnitelným mezníkem 14. březen 1939. Vzpomínkové slavnosti na naši první slovenskou státnost a na našeho prvního, a doposud jediného skutečného slovenského prezidenta Jozefa Tisa, začínají jako už tradičně na Martinském hřbitově v Bratislavě,“ píše v prohlášení strana, která informace o oslavách uveřejnila na Facebooku.

Součástí celé akce byla i charita, na níž podle informací na webu poslanci i asistenti vybrali až 4500 eur. Ačkoliv je strana mohla rozdat v jakkoliv velkých částkách, vybrala si zrovna částky 1488 eur. Strana sama na Facebooku i na svých internetových stránkách zveřejnila fotografie, jak šeky handicapovaným i rodinám předává. Částka 1488 eur je symbolickým odkazem na neonacismus a na osobu Adolfa Hitlera.

Číslo 14 do veřejného prostoru přivedl americký neonacista a rasista David Lane, který byl USA odsouzen ke 190 letům odnětí svobody. Ve vězení také zemřel. Číslo 14 uvádí počet slov anglické věty, která je jakýmsi mottem amerických neonacistů (We must secure the existence of our people and a future for white children). Číslo 88 označuje osmé písmeno v abecedě, tedy H a neonacisté tím oslavují nacistický pozdrav Heil Hitler.

Krajně pravicová strana Mariana Kotleby se po volbách v roce 2016 dostala i do Národní rady Slovenské republiky. Zisk 8% pro stranu znamenal obsazení 14 poslaneckých křesel. Sám Marian Kotleba byl v roce 2013 zvolen županem Banskobystrického kraje.

Čtěte také: Kotleba má pro případ rozpuštění strany alternativu: Pevnost Slovensko

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.