Záhada knih o Putinovi: údajní autoři o ničem nevědí
Projekt Putin bez vědomí autorů
Ruské nakladatelství Algoritm vydává speciální edici knih nazvanou „Projekt Putin“. Za autory některých takovýchto zcela smyšlených knih však označuje západní novináře a experty, aniž by je alespoň předem kontaktovali nebo disponovali jejich souhlasem. Mnozí ze spisovatelů se o takovémto porušování svých autorských práv dozvěděli až díky deníku the Moscow Times, který na případ upozornil.
Novinář z Guardianu Luke Harding, jeho kolega z listu Economist Edward Lucas nebo americký expert na Rusko Donald Jensen. Ani jeden z nich neměl tušení o tom, že jsou v Rusku vydány knihy, za jejichž autory jsou prezentovány. Muži shodně uvedli, že k vydání těchto knih došlo, aniž by o tom byli předem informováni nebo aniž by si někdo vyžádal jejich svolení. Nařkli proto ruské nakladatelství Algoritm z pirátství a zvažují právní kroky.
,,Poprvé jsem o té knize slyšel před pár týdny. Můj přítel z Ruska mi řekl, že si všiml „mé knihy“ v knihkupectví v Moskvě,“ vzpomíná Harding na okamžik, kdy se dozvěděl o vydání svého údajného díla „Nikdo kromě Putina“. Nakladatelství knihu na svých webových stránkách propaguje s tím, že ,,rozvíjí myšlenky autorovy předešlé knihy Mafiánský stát“. Kniha s podtitulem Jak se jeden reportér stal nepřítelem brutálního nového Ruska byla skutečně vydaná v roce 2011.
.@GuardianNewEast on how #Moscow publishing house pirated my book http://t.co/wGUYTnQekq Actual Mafia State here: http://t.co/EfwKA5Bq7R
— Luke Harding (@lukeharding1968)
11. Srpen 2015
S podobnou reakcí se deník the Moscow Times setkal, když kontaktoval Lucase ve spojitosti s jeho údajnou knihou ,,Jak Západ prohrál s Putinem“ vydanou v ruštině. ,,O té knize nemám absolutně tušení. Nedal jsem jim žádné svolení,“ komentoval loňské vydání své domnělé knihy a dodal: ,,Jedná se o jasné porušení autorských práv.“ Lucas snad jen v prosinci 2013 napsal článek pro The Wall Street Journal s titulkem ,,Jak Západ prohrál s Putinem Ukrajinu“.
Také Jensen uvedl, že si není vědom toho, že byla v ruském nakladatelství Algoritm vydaná kniha „Putin a USA“, pod kterou je podepsán jako autor. ,,Wow, takovou knihu jsem nenapsal a to v žádném jazyce. Vypadá to, že se jedná o souhrn mých komentářů ,,Hlas Ameriky“,“ odepsal na dotaz.
I‘m pretty sure @lukeharding1968 hasn‘t written a book called „Nobody but Putin“ (!!) pic.twitter.com/EQVSLZpH4x
— Shaun Walker (@shaunwalker7)
8. Srpen 2015
Ředitel vydavatelství Algoritm Sergej Nikolajev v souvislosti s odhalenými případy pouze připustil, že si zástupci nakladatelství předem nevyžádali souhlas a nezajistili práva pro vydání knihy „Nikdo kromě Putina“ od Luka Hardinga. ,,Pokud se Harding ozve, domluvíme se s ním a zaplatíme mu,“ odvětil Nikolajev. K Lucasovi a Jensenovi se ale odmítl vyjádřit s tím, že s jejich případy není obeznámen.
Posledním autorem, kterého potkala obdobná situace, je americký novinář Michael Bohm. Bohm sice připustil, že jej Algoritm v dubnu oslovil s možností případné spolupráce, k žádné faktické dohodě ale nakonec nedošlo. Materiály pro dílo „Chyba prezidenta Putina“, za jehož autora je označován, byly zřejmě sesbírány z jeho knihy rozhovorů a článků vydaných původně v angličtině. Také o Bohmovi se Nikolajev následovně: ,,Myslím, že smlouvu podepíše a všechno bude v pořádku.“