Ztracený film předpovídal nacismus a pronásledování Židů

Ztracený film

Ztracený film předpovídal nacismus a pronásledování ŽidůNOVÉ
Záběr z filmu Město bez židů z roku 1924. Foto: Reprofoto: Gerhard Gruber / Youtube
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Po více než devadesáti letech bude mít obnovenou premiéru rakouský film, který předpověděl nárůst nacismu a zločiny proti Židům. Během druhé světové války se film ztratil a objeven byl až náhodou na bleším trhu v Paříži. Pomocí peněz z crowdfundingové kampaně se tak může znovu odehrát premiéra filmu ve Vídni na podzim 2017, píše deník The Guardian.

Film se tak znovu dostane do kin poprvé od roku 1924, kdy měl premiéru. Dlouho se mělo za to, že původní verze filmu se nedochovala, zejména kvůli druhé světové válce, kterou snímek sám předpovídal. Jedna z dalších a značně zcenzurovaných verzí se našla v nizozemském muzeu v roce 1991. Originální verze se poté našla až nedávno na bleším trhu v Paříži.

O záchranu filmu se postaral Rakouský filmový archiv, který zorganizoval crowdfundingovou kampaň na výběr peněz na opravu snímku. Jako cíl si stanovili 75 500 eur (zhruba přes dva miliony korun) a podařilo se jim splnit limit čtyři dny před koncem kampaně.

Podle mluvčího organizace může za velkou částku anonymní židovská nadace ze Spojených států, která přispěla po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Ta samá nadace může také za zdvojnásobení celé částky po neúspěchu pravicového populisty Norberta Hofera v opakovaných volbách na rakouského prezidenta.

Město bez Židů

Premiéru měl film nazvaný Město bez Židů v roce 1924. V té době byl nacismus takřka neznámým pojmem. Adolf Hitler byl v té době vězněn za svůj nezdařený pivní puč o rok dříve.

Děj filmu odehrává po první světové válce, kdy inflace neuvěřitelně stoupá a obyvatelé Vídně se začínají ptát. kdo za to může. Odpovědí je prohlášení kancléře, že za to mohou Židé, a požaduje jejich vyloučení z města. Děj se tak otírá jak o ekonomické důvody, tak o satiricky znázorněné předsudky.

Ze začátku lidé oslavují odchod Židů ohňostroji, ale později si uvědomí důsledky odsunu početné skupiny obyvatel. Z vyhlášených vídeňských kaváren se stanou hospody, obchody prodávají jenom jednotné oblečení a ostatní země se s nimi nechtějí podílet na trhu. Film má ale happy end. Po protestech obyvatel se kancléř rozhodne pozvat Židy zpátky do města.

Čtěte také:

Přeživší Židé dostanou od Německa 500 milionů dolarů

‚Francouzští Židé se mají nejhůř od r. 1945, osm tisíc jich odešlo‘

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články