Sobotka s Babišem o Čapím hnízdě zatím jednat nebude
Kauza Čapí hnízdo
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) o evropské dotaci na farmu Čapí hnízdo. Řekl to v pondělí v Brně a dodal, že nyní je prošetření věci na policii a Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), jenž dohlíží na využívání dotací EU. Případ nelze podle premiéra bagatelizovat. Předpokládá, že závěry vyšetřování budou zveřejněny. Podle ODS dělá premiér opět pštrosí politiku, když bude čekat na vyšetřování.
„Já myslím, že politici by neměli nahrazovat vyšetřovatele nebo státní zástupce, neměli by nahrazovat soudce,“ zdůraznil Sobotka. Nekomentoval to, že záležitostí by se měla na mimořádné schůzi zabývat ve středu 23. března sněmovna. Podnět k ní daly opoziční TOP 09 a ODS, protože existuje podezření na neoprávněné čerpání evropských dotací. Ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš se proti tomu ohradil.
Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka se domnívá, že se Sobotka musí ke kauze Čapí hnízdo jasně vyslovit. „Premiér nemůže provozovat pštrosí politiku a tvrdit, že počká na výsledky vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Jak zamlžovací přístup Andreje Babiše, tak nové a nové informace, které prakticky každý den vycházejí na světlo, už nepoškozují jen ministra financí, ale celou vládu, a dokonce i celou Českou republiku,“ uvedl dnes Kupka v tiskové zprávě.
Vysvětlení žádají po ministru financí vedle pravicové opozice také koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za chybu při čerpání dotace při její stavbě udělily vysokou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.
Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek dopoledne novinářům v Bruselu řekl, že Babiš by měl kauzu vysvětlit na jednání užšího vedení vládní koalice. „Nevím přesně, kde kdo stojí, ale jsem přesvědčen, že bychom mohli použít koaliční radu jako místo, kde bychom se o tom mohli pobavit. To je to, o co bych stál,“ řekl Zaorálek.
Část opozice poukazuje na možný dotační podvod v souvislosti s postupem, kterým projekt získal padesátimilionovou dotaci. Firma Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 nebo 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby jako malá společnost na evropskou dotaci dosáhla.
Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, v nichž musela dodržovat dotační podmínku, se firma vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Babiš kauzu považuje za politickou kampaň proti němu.
Babiš vydal o víkendu k okolnostem vzniku Čapího hnízda prohlášení. V něm přiznal „méně závažné porušení rozpočtové kázně“, kdy firma měla z dotací vracet 3,7 milionu korun. Středočeský kraj odvod v podstatě prominul, farma zaplatila asi 37.000 korun. „Upozorňuji, že v žádném auditu ani kontrole se nikdy nemluvilo o tom, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU,“ zdůraznil Babiš. Vysvětlující dopis pošle všem koaličním poslancům.
Na několik dalších indicií, které spojují Babiše s vlastnictvím farmy i v době, kdy čerpala dotace, znovu dnes poukázal server HlídacíPes.org. Podle serveru Babišova firma Imoba vlastní pozemky pod budovami Čapího hnízda od roku 2006. Internetové stránky farmy jsou pak od roku 2007 až dodnes registrovány společností Agrofert Holding.
Server zmiňuje i fakt, že v době čerpání dotace byli ve statutárních orgánech společnosti Babišova dcera, bratr jeho partnerky Moniky i její dlouholetá přítelkyně. Firma také spolupracovala s notářem, u něhož například Babiš zakládal svou nadaci, nebo s auditorskou společnosti, která kontrolovala řadu firem Babišova holdingu, uvádí server.