Levnou, nebo známou firmu? V Liberci vypukl spor o zakázky

Zastupitel proti radnici

Levnou, nebo známou firmu? V Liberci vypukl spor o zakázkyNOVÉ
Liberecká radnice Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Monika Zavřelová
Sdílet:

Výběrová řízení liberecké radnice, kterou vede koalice tvořená Změnou pro Liberec a hnutím ANO, vzbuzují podezření. Tvrdí to alespoň liberecký zastupitel za ODS Ondřej Červinka. Vadí mu, že radnice vybírala podivným způsobem drahé nabídky firmy, kterou podle Červinky preferovala. Šéf výběrové komise ale tato nařčení odmítá.

Červinka upozorňuje na to, že ačkoliv vedení radnice své kolegy často poučuje o tom, že pro hodnocení zakázky je klíčová cena, v případě výběrových řízení na hloubkové prověrky s prvky forenzního auditu  se Dopravního podniku města Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) a Liberecké informační společnosti (LIS) tímto pravidlem neřídili. Cena totiž v konečném důsledku tvořila pouze 50 procent celkového hodnocení nabídky.

Zbylá polovina sestávala z vyhodnocení pracovního postupu, který by firma při prověrce používala, a také z prezentace předchozích zakázek společnosti. To jsou podle Červinky vysoce subjektivní kritéria.

„Aby preferovaná společnost vyhrála, bylo potřeba dobře nastavit podmínky výběrového řízení a pak je ‚správně ohodnotit‘,“ tvrdí Červinka. Podle něj bylo potřeba něčím vyvážit vysokou cenu vítězné společnosti Nexia AP.

Předseda hodnotící komise Josef Šedlbauer ale podobná obviněná odmítá. „Audit je specifická zakázka, u které nemůže záležet jen na ceně. Je potřeba zjistit, že je ta firma schopná udělat svou práci kvalitně a že tak činila i v minulosti,“ tvrdí Šedlbauer. Zároveň dodává, že radnice výběrové řízení kvůli malému rozsahu zakázky nemusela vypisovat vůbec, pro transparentnost se ale rozhodla tak učinit.

Čtěte více: Deset primátorů, 18 radnic. ANO ovládlo velká města

Kromě dopravního podniku se Červinkovi nelíbí ani postup radnice při výběrovém řízení na další hloubkovou prověrku společnosti Liberecká IS, ve kterém zvítězila taktéž společnost Nexia AP. Obzvláště ho zaráží hodnocení společnosti FSG Finaudit. Ta se totiž účastnila obou zmiňovaných výběrových řízení, i přes podobnost zakázek ale s výrazným rozdílem v hodnocení. V případě Liberecké IS totiž obdržela 80 bodů ze 100 za hodnocení jejich navrhovaného postupu práce, zatímco u DPMLJ si vysloužila pouhých pět bodů.

Šedlbauer má ale na práci společnosti FSG Finaudit, která prověřovala DPMLJ už v roce 2012, svůj názor. „Výsledkem byla zpráva nulové hodnoty,“ říká. „Metodologie, kterou nám předložili letos, byla jako nějaká opsaná skripta,“ dodal. To ale vyvrací Červinka, který se domnívá, že samotné jednání hodnotící komise je dehonestující, protože negativně hodnotí práci uchazečských firem, které se starají o audity jiných velkých měst.

Červinka v současné chvíli nezvažuje žádné právní kroky proti postupu hodnotící komise. Prozatím čeká na vyjádření jejich členů.

Čtěte více: Náhlý obrat: Grosseto zůstává, za stejnou cenu

Sdílet:

Hlavní zprávy