Rusko má zbraň na ovládnutí Arktidy: plovoucí jadernou elektrárnu
Ruská chlouba
Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin představil revoluční novinku, která jeho zemi umožní efektivně operovat v odlehlých oblastech Arktidy. Alespoň tak to tvrdí oficiální propaganda. Projekt je opravdu revoluční: Rusové staví plovoucí jadernou elektrárnu.
‚Akademik Lomonosov‘, jak se projekt plovoucí elektrárny jmenuje, je 144 metrů dlouhá loď, obsluhovaná 69 lidmi a schopná vyrobit dostatek elektřiny, aby pokryla potřeby až 22 000 domácností. Není však schopna samostatného pohybu. Stavba Akademika začala v roce 2007 a do provozu by se projekt, který by potvrdil, že v Rusku stále „zítra již znamená včera“, měl zařadit v říjnu 2016.
„V podstatě je to jaderný reaktor, který může být napojen na jakoukoliv pevninskou infrastrukturu, takže může přes kabel dodávat energii jakémukoliv arktickému městu,“ řekl vicepremiér Rogozin. Plovoucí elektrárna by pak podle stanice RT, která je známá tím, že šíří propagandu Kremlu, měla zásobovat „přístavní města, průmyslovou infrastrukturu, ropné a plynové vrtné soupravy a rafinerie“.
Rogozin se domnívá, že uvedení elektrárny do provozu by pro Rusy znamenalo podstatnou výhodu v úsilí o osídlení Arktidy. RT potom uvedla, že o pronajmutí podobných lodí požádalo několik dalších zemí.
O projektu se ruská média zmínila krátce potom, co se vicepremiér Rogozin vrátil z víkendové návštěvy Arktidy, kde se účastnil slavnostního otevření výzkumné stanice Severní pól 2015. Po cestě se muž, který je na sankčním seznamu Západu, zastavil na norských Špicberkách, čímž zvýšil napětí mezi Moskvou a Oslem.
Během návštěvy Arktidy Rogozin podle agentury TASS na severním pólu vztyčil vlajku ruského námořnictva a prapor Ruské federace. „V Arktidě je mnoho problémů, které se desetiletí neřešily. Teď už musíme do Arktidy přijít navždy a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, které je v zóně naší odpovědnosti,“ řekl k tomu.
Nejedná se přitom o uniklou část rozhovoru, ale o součást oficiální rétoriky Kremlu, která v kontextu dění na Krymu a na východě Ukrajiny vzbuzuje oprávněné obavy dalších států, které zde mají vlastní zájmy. Stanice RT o severských oblastech referuje v podobném duchu jako Rogozin: „Koncem minulého roku byla přijata nová vojenská doktrína, která označuje ochranu národních zájmů v Arktidě za jeden z hlavních cílů armády.“