‚Smartphone je celý můj svět.‘ K čemu je uprchlíkům telefon

Kontakt s příbuznými i GPS navigace

‚Smartphone je celý můj svět.‘ K čemu je uprchlíkům telefonNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Fotografie migrantů svírajících v rukou drahé smartphony budí podezření, zda tito lidé skutečně prchají před válkou, nebo se pouze snaží využít štědrosti evropského kontinentu. Pro uprchlíky představují ale chytré telefony víc než jen nástroj na ukládání fotek a sledování videí. Často jsou totiž jediným pojítkem se světem, který za sebou zanechali ve svých domovských zemích. Syrská uprchlice Hala mluví v dokumentu „Děti na frontě“ o tom, že jen díky svému smartphonu má stále možnost kontaktovat svou rodinu a uneseného manžela. 

Pro mnoho žadatelů o azyl znamená chytrý telefon tu nejdůležitější věc na světě. Ten jim totiž může zprostředkovat spojení se starým světem jejich domovů, nebo naopak najít lepší život v Evropě. Právě o praktické využitelnosti smartphonů se rozpovídala v dokumentu pro stanici Channel 4 „Děti na frontě“ jedna z žadatelek o azyl Hala. 

Hala uprchla společně se svými dcerami z válkou zasaženého Aleppa poté, co jejího manžela unesli teroristé z Islámského státu. Skupině žen se nakonec přes Turecko podařilo dostat bezpečně do Německa, i tak ale rodina žije v neustálém strachu z toho, že už se nikdy neshledá s jedním ze svých členů. 

„Znamená to pro mě vše. Celá má rodina, celý můj svět je v tom. Taky proto, ho neustále držím u sebe. Mám ho, abych se mohla vždy spojit se svou rodinou. Tohle kovové zařízení se pro mě stalo úplně celým světem,“ popsala Hala svůj vztah k chytrému telefonu podle deníku Independent. 

Jednou z nejdůležitějších funkcí, které smartphone svému vlastníkovi nabízí, je lokalizace pomocí GPS. Právě díky ní mohou uprchlíci snadno pokračovat na své cestě ze Sýrie do Evropy bez obav z toho, že se ztratí nebo zabloudí do jiných nebezpečných oblastí. Některým migrantům dokonce chytré telefony mohou zachránit život. 

Syrský uprchlík Firas cestoval do Evropy na motorovém člunu, v půlce plavby se ovšem lodi náhle porouchal motor. Díky chytrému telefonu mohl Firas zavolat pobřežní stráž a za pomoci GPS ji navigovat až ke skupině zoufalých migrantů. Podobně využívají GPS i ostatní Syřané, kteří díky němu informují příbuzné o své poloze. 

„Pokaždé, když dorazím do nové země, koupím si SIM kartu, aktivuji připojení k internetu a stáhnu si mapu, abych věděl, kde ve skutečnosti jsem. Nikdy bych se nedostal na správné místo bez smartphonu,“ mluví o další výhodě Osama Aljasem v rozhovoru pro New York Times.

Služby chytrého telefonu a zejména sociálních sítí už se ovšem naučili využívat i pašeráci lidí a další nezákonné skupiny, které se snaží na vydělat na zoufalství uprchlíků. Na Facebooku tak inzerují například stránku „Propašování do EU“, kde si mohou obyvatelé Blízkého východu objednat na první pohled bezpečný transport do Evropy. 

Čtěte také: ‚Zrušte víza, nebo k vám pošleme uprchlíky,‘ vyhrožuje Ankara

Turci na hranicích údajně střílí a bijí syrské migranty, pět jich zemřelo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články