‚Vydírat lze snadno každého.‘ Autorům kompro videa hrozí až 5 let vězení

Vydírání úředníků

‚Vydírat lze snadno každého.‘ Autorům kompro videa hrozí až 5 let vězeníNOVÉ
Jindřich Forejt, prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický během letošních oslav 28. října na pražském Vítkově Foto: Foto: Jan Zatorsky
5
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Obětí vydírání se snadno může stát každá veřejně činná osoba, nejen státní úředníci, míní odborníci v kontextu videa s diskreditujícími záběry Jindřicha Forejta. Ten má ve funkci hradního šéfa protokolu skončit ke konci roku ze „zdravotních a osobních důvodů“, aktuálně čerpá neplacené volno. Možnosti, jak se proti tajným kompromitujícím nahrávkám bránit, jsou přitom v české legislativě omezené. Autorům nahrávky hrozí však až pět let za mřížemi.

„Oblast tajného pořizování různých kompro nahrávek není v našem právním řádu příliš dobře ošetřena, navíc se toto jednání obtížně zjišťuje a prokazuje,“ řekl pro Echo24.cz advokát Michal Mazel, který dříve působil v odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu vnitra i obrany.

Poškozený by měl podle doporučení Úřadu pro ochranu osobních údajů podat trestní oznámení. To Forejt podle policie zatím neučinil. Za poškození cizích práv hrozí pachateli až pět let za mřížemi. Podle advokáta Mazela však málokdy skutečně dojde na trestní stíhání.

„Nevím o případu, kdy by někdo byl za nelegální opatřování takových materiálů úspěšně stíhán. Obdobných případů je jistě více a řada lidí se snadno stane obětí vydírání. Může to být kdokoli od úředníků, přes advokáty, po novináře,“ doplnil Mazel, který takovou situaci označil za výrazné bezpečnostní riziko. Proti zásahu do osobnostních práv se lze také obrátit na civilní soud a žádat odstranění zveřejněných citlivých materiálů i finanční odškodnění.

Kompro hodné praktik minulého režimu?

Ohledně (ne)zveřejnění kompro nahrávky se vedou živé debaty na sociálních sítích. Spíše než veřejný zájem se zdůrazňují nekalé praktiky, které za pořízením videa stojí. Nahrávku vesměs odsoudili také poslanci z bezpečnostního výboru, které deník Echo24.cz oslovil. „Zveřejňování fotek kohokoliv z vlastního bytu považuji za vrchol nevkusu a připomíná mi to praktiky estébáků,“ komentovala poslankyně ODS Jana Černochová.

Odmítla však, že by odstupující Forejt, který se tak mohl stát snadným terčem vyděračů, znamenal bezpečnostní riziko. „Nemusím mít ráda pana Forejta a nemám, ale za bezpečnostní riziko považuji jiné pány na Hradě,“ doplnila poslankyně. Podle předsedy výboru Romana Váni z ČSSD je únik obdobných materiálů do médií dlouhodobý problém. „Dochází tak ke zneužívání uniklých informací v nekalém politickém boji. Obecně zneužívání takových praktik zásadně odmítám,“ uvedl.

Podle poslance Daniela Korteho (TOP 09) je Forejtův případ jen dokladem toho, že vysoce postavení státní úředníci „musejí mít bezpodmínečně bezpečnostní prověrku.“ Tu dlouholetý hradní ceremoniář sice má, ale může o ni přijít. Okolnostmi jeho odchodu se totiž podle České televize zabývá Národní bezpečnostní úřad. Bezpečnostní prověrka naopak chybí hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi.

Intimní video pořízené v pražském bytě hradního protokoláře Jindřicha Forejta nabízeli řadě českých médií dva muži. V posledních týdnech obcházeli redakce a požadovali za nahrávky okolo čtvrt milionu korun. Mluví se o tom, že video vzniklo na objednávku přímo uvnitř Hradu jako důsledek mocenských bojů. Není totiž tajemstvím, že kancléř Vratislav Mynář a Zemanův vlivný poradce Martin Nejedlý měli s Forejtem dlouhodobé spory.

O odchodu Forejta z funkce informoval už o víkendu deník Echo24.cz, jeho rezignaci potvrdil Hrad v úterý. Hradní protokol byl v poslední době spojen hned s několika přešlapy. Šlo o zpoždění příjezdu Miloše Zemana na státní pohřeb do Bratislavy, faux pas s (ne)účastí amerického velvyslance na oslavě 28. října či tahanice kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho. Forejta, který zůstává nadále zaměstnancem ministerstva zahraničí, by mohl nahradit někdejší zástupce šéfa hradního protokolu Miroslav Sklenář nebo současný zástupce ředitele daného odboru Vladimír Kruliš, člen Strany práv občanů.

Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu. V protokolu prezidentské kanceláře byl zaměstnán od roku 2002, od roku 2004 odbor řídil.

Čtěte také: Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokolu

Konec Forejta. Sehrálo roli tajně pořízené kompro video?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články