Platy ve zdravotnictví stoupnou o deset procent, koalice se dohodla s odbory
Krize ve zdravotnictví
Platy ve zdravotnictví od 1. ledna stoupnou o deset procent, shodla se koalice na jednání se zástupci krajů, lékařské komory a lékařských a zdravotnických odborů. Novinářům to po schůzce řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V příštích dnech bude vláda jednat o navýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje nárůst odvodů státu o 9,88 miliardy. Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) chce dát dvě miliardy. Němeček podle něj má hledat rezervy.
Podle Babiše v příštím roce stoupne výběr pojistného za zaměstnance a podnikatele o devět miliard. „Ministerstvo financí je ochotno dát za státní pojištěnce dvě miliardy. Takže resort dostane navíc 11 miliard. Na desetiprocentní navýšení stačí šest miliard,“ uvedl Babiš po schůzce. Vyzval Němečka, aby přesně uvedl, jak těchto 11 miliard rozdělí. Po šéfovi zdravotnictví také chce, aby provedl analýzu situace v personálním zabezpečení nemocniční péče v jednotlivých krajích.
Sobotka chce zajistit, aby se navýšení dočkali zdravotníci ve všech zařízeních, tedy státních i krajských. Ve státních nemocnicích to má zajistit platová tabulka, v krajích memorandum, které chce vláda uzavřít s hejtmany. Záměr se vztahuje i na ty soukromé nemocnice, které jsou placeny ze zdravotního pojištění.
Ministerstvo chystá akční plán, v němž shrne, co ještě do konce volebního období chce stihnout. Němeček ho má předložit k připomínkám do půli května, aby ho vláda projednala do konce toto měsíce.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka desetiprocentní nárůst problém odchodu lékařů nevyřeší. „Je to jistě dobře, že platy zdravotníků porostou rychleji než platy státních zaměstnanců, ale není to řešení. Problém to nevyřeší,“ uvedl pro server ECHO24.cz Kubek.
Ten trvá na vytvoření krizového plánu. Odbory i nemocnice požadují, aby výdělky stouply o deset procent tři roky po sobě, celkem o třetinu. Shodují se, že rezervy jsou vyčerpány a bez přílivu peněz výdělky zvýšit není možné. „Byla vidět dobrá vůle ze strany pana premiéra, ale ukázalo se, že k nějaké dohodě je daleko,“ zhodnotil jednání Kubek.
Podle výzvy lékařské komory by vláda vedle navyšování odvodů měla zavést zdravotní daň na tabák a alkohol. Vedle vyšších výdělků pro lékaře a sestry v nemocnicích by měla provést reformu vzdělávání lékařů a sester a posílit pravomoci komory při kontrole personálního zajištění péče.
Na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích chtějí lékařské odbory upozornit protestní akcí v září či říjnu, nazvou ji Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy, stanovený počet přesčasových hodin nepřekročí.