Vznikne státní vysílání? Vládu nad BBC chtějí převzít politici
Nezávislost BBC v ohrožení
Britské televizi a rozhlasu BBC hrozí, že nová podoba Královské charty BBC posílí vliv politiků na řízení média. Změnu navrhuje britský ministr kultury John Whittingdale. Už více než 150 tisíc lidí podepsalo petici, která požaduje uchování nezávislosti BBC. Ta je stejně jako Česká televize médiem veřejné služby, dosud však má nepolitickou volbu do své výkonné rady. Informoval o tom britský The Guardian.
Nezávislost a nestrannost jsou hodnoty, na kterých je postavena světoznámá BBC a jsou to hodnoty, které už více než 90 let očekávají od svého rozhlasu a televize i britští koncesionáři. Ministr kultury John Whittingdale, dlouhodobý kritik BBC, však ve své březnové zprávě navrhuje velké změny v řízení média. Členy nové výkonné rady BBC mají od roku 2017 vybírat politici. Zastánci BBC varují, že to bude mít negativní dopad na editoriální směrování média.
Ředitelka BBC Helen Boadenová: „Vysílání veřejné služby, které je vystaveno dlouhodobému politickému vlivu, se pak stává státním vysíláním. Nevěřím, že to publikum chce.“
Petice mířená na Whittingdalea získala po několika dnech více než 150 tisíc podpisů a žádá Cameronovu vládu, aby nezasahovala do řízení BBC. Kampaň organizuje nezisková organizace 38 Degrees. „Přes 140 tisíc lidí v posledních dnech podepsalo petici, která chrání nezávislost vysílání. Vládu čeká ostrá kritika ze strany veřejnosti, pokud nezmění směr a nezahodí plán, podle kterého bude sama vybírat, kdo povede BBC,“ řekl mluvčí 38 Degrees Adam McNicholas listu The Guardian.
Britské veřejnoprávní médium má podmínky stanovené v Královské chartě BBC, která se obnovuje každých deset let. Nynější charta platí od roku 2007 a Britové mají tak rok, aby se dohodli na nové podobě charty, která vejde v platnost v lednu 2017. V roce 2007 Charta zrušila Radu guvernérů, která měla výkonnou i kontrolní funkci, což se nepovažovalo tehdy za rozumné. Místo toho se její funkce rozdělily mezi BBC Trust (Nadace BBC), která se stará o koncesionářské poplatky, uchování nezávislosti a má kontrolní funkci, a Výkonnou radu BBC, která je vrcholným orgánem řízení.
Právě dozorčí orgán BBC Trust chce Whittingdale od příštího roku zrušit a nahradit jednotnou radou, většinu členů včetně předsedy a místopředsedy by pak měli dosadit politici. Kontrolní funkci by pak měl převzít externí orgán, pravděpodobně by šlo o britskou dozorčí radu pro televizní vysílání Ofcom. Whittingdale je také dlouhodobým kritikem koncesionářských poplatků, tento model financování však zřejmě zůstane netknutý.
„Vysílání veřejné služby, které je vystaveno dlouhodobému politickému vlivu, se pak stává státním vysíláním. Nevěřím, že to publikum chce. Věřím, že chce silné a nezávislé vysílání,“ řekla nynější členka výkonné rady a ředitelka BBC Radio Helen Boadenová. Proces jmenování členů nové rady by podle ní měl projít veřejnou diskuzí. „Nezávislost je neoddělitelně spojena s důvěrou publika v naší práci. Bez jejich důvěry, nejsme nic,“ dodala.
Pro porovnání, členy Rady České televize volí a odvolává Poslanecká sněmovna ČR, členové pak jmenují a odvolávají generálního ředitele. I v Česku je politický způsob volby do Rady ČT (resp. ČRo a ČTK) často kritizován mediálními experty i dalšími organizacemi a sdruženími. Změna legislativy by podle nich posílila nezávislost médií veřejné služby.