‚Jako v Pánu prstenů. Já se snažím držet prsten co nejdál od těla‘

Týdeník Echo

‚Jako v Pánu prstenů. Já se snažím držet prsten co nejdál od těla‘ROZHOVOR 2
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Vítěz krajských voleb – ANO – vyhrál s 21 procenty nejmenším podílem hlasů v (krátké) historii voleb do českých a moravských krajů. Situace, kdy vítěz vyhrál se skutečně zřetelným náskokem, se konala pouze v jednom kraji. Na Liberecku dostali více než 32 procent Starostové a nezávislí (STAN), zde kandidující pod názvem Starostové pro Liberecký kraj. Obhajoval dosavadní hejtman Martin Půta, jehož vítězství je o to pozoruhodnější, že obhajoval z lavice obviněných. Půta je vedle dalších čtyř lidí už dva roky trestně stíhaný za vzetí úplatku od firmy Metrostav, která v Liberci opravovala novobarokní kostel sv. Máří Magdaleny.

Vy už jste si čichl k celostátní politice. Rozdělujete ANO na krajské a na celostátní úrovni? Že prostě schopná manažerka na kraji je něco jiného než potom kumulace moci u vicepremiéra Babiše?

Pokud jde o naše anoisty v kraji, tam bych si u většiny dovolil říct, že – jak je znám – šli do politiky proto, že ji chtějí dělat jinak. Nově a slušně. Co se týká celostátní politiky, kumulace moci je nebezpečná úplně vždycky. Každý, kdo v té situaci je, se ocitá ve velkém vnitřním nebezpečí, je to trochu jako v Pánu prstenů. Já se snažím držet si ten prsten co nejdál od těla. Ale kritizovat Babiše nebudu. Ano, Čapí hnízdo je evidentně chyba, která se neměla stát.

Proč říkáte chyba a ne podvod?

Já jsem ve výboru regionální rady a u nás úředníci řeší podobnou situaci. Že chybu vlastně neudělal žadatel, ale orgán, který tu dotaci poskytuje.

Ale když si pro dotaci založíte firmu, vyvedete ji na chvíli jakoby ven z vašeho koncernu, zkasírujete dotaci, a firma náhle najde cestu zpátky, to není divné?

Nemohu mluvit o případu Čapí hnízdo detailně, zas tak dobře ho neznám. Ale mohl bych mluvit o firmách, které při žádosti o dotaci dělaly, že jsou malá firma, daly čestné prohlášení… Podle mě by to samozřejmě měla vždycky být odpovědnost žadatele, ale úřady v našem státě si začínají myslet, že ne. Myslím, že dnes už by to Babiš neudělal, ví, že takovéhle věci mu neprospějí. Já se tedy víc bojím jeho zjednodušujících soudů, které jsou nebezpečné vždycky. A když má člověk autoritu ne starosty, ani hejtmana, ale když je možná budoucí premiér, jsou ty zjednodušující soudy ještě mnohonásobně nebezpečnější. Toho se u Babiše děsím.

Co máte konkrétně na mysli: všetci kradnú?

Například. Nebo když v kraji, který hospodaří tak transparentně jako my, vystaví billboardy, že hejtmani už neprošustrují ani korunu. To ve společnosti nevytváří pozitivní náladu. Já si nemyslím, že většina hejtmanů se dá označit za bandu korupčníků, respektive lidí s nezodpovědným přístupem k veřejným penězům. Možná v jednotlivých případech. Ale aby člověk byl politik a zároveň tak trochu vyšetřovatel a zároveň tak trochu soudce – do takové pozice bych se já nikdy dostat nechtěl. Ale ptal jste se původně na koalice v krajích: předpokládám, že ANO za ten rok, co zbývá do sněmovních voleb, nezmizí. A pokud v hodně krajích teď vzniknou koalice, které ho budou ignorovat, tak jednoznačně posílí. Bude to přesně ukázka kabinetní politiky, kterou lidi nenávidí.

Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Týdeník Echo si můžete koupit zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články