2 BILANCE Z LOH

Češi skončili v Riu nejhůře v samostatné historii

, NOVÉ

Témata: , ,

Ačkoliv čeští sportovci na olympijských hrách v brazilském Riu vybojovali deset medailí, v konečném pořadí států skončili nejhůře v historii samostatné ČR – na 43. místě. O to prozíravěji se ex post jeví volba judisty Lukáše Krpálka jako českého vlajkonoše pro úvodní ceremoniál. Nikdo jiný totiž nedokázal z Jižní Ameriky importovat zlatou medaili.

Samostatná ČR se účastnila už 6. letních olympijských her, nikdy se však neumístila hůře než letos. V Atlantě (1996) skončila v medailovém pořadí s 11 kovy 17., v Sydney s 8 medailemi 28. Následující hry v Aténách skončily pro ČR ziskem 9 medailí a celkovým obsazením 42. místa (tehdy byla také pouze 1 zlatá – tu získal desetibojař Roman Šebrle). V Pekingu Češi vybojovali 6 medailí – polovina zlatých, polovina stříbrných – a umístili se tak na 24. místě. Velmi úspěšná byla pro tuzemské reprezentanty výprava před čtyřmi lety – z Londýna se povedlo dovést 4 zlata, 3 stříbra a 3 bronzy. Česko se tak umístilo na 19. místě v pořadí národů. Letošní 43. celková pozice je prozatím nejhorší výsledek.

Neuspokojivé celkové umístění v pořadí národů ale nutně neznačí neúspěch – vždyť co do počtu medailí jich Češi získali za posledních 36 let více jen v Atlantě (1996) a v Londýně (2012), kde brali 11 cenných kovů.

„Samozřejmě nás mrzí, že jsme v žebříčku byli v Londýně výrazně výš, protože jsme měli čtyři zlata. Jenže dobře vidíte, že rozdíly mezi nejlepšími jsou malinké, záleží i na štěstí,“ povzdechl si šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Je vidět, že si držíme pozice z minulé olympiády. Vzhledem k situaci, v níž se český sport nachází, a nejméně početné výpravě, kterou tu máme, si myslím, že je to pořád dobré. Rok od roku je to těžší, sport v Česku nemá na růžích ustláno,“ dodal.

Česko se celkově umístilo výrazně hůře, než jak předpovídali Goldman Sachs. Ti na základě obvyklých ukazatelů (předchozí sportovní úspěchy či velikost populace) ohodnotili celkový růstový potenciál ČR velmi vysoko – známkou 6,9. Pro srovnání – Francie měla 6,6, Německo pak 7,2. Dobrý potenciál růstu však neznačil úspěch v predikci. Česko se mělo podle GS umístit na 19. pozici a získat 4 zlaté medaile. Realita je jinde – 1 zlatá a 43. místo.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.