Jeho lednička způsobila londýnský požár. „Jen těžko s tím budu žít,” říká
Požár v Londýně
Etiopana Behaila Kebedeho bude nedávný devastující požár v obytném domě v Londýně ještě dlouho pronásledovat. On je totiž majitelem ledničky, která mohla požár zapříčinit. Kebedeho byt byl ve čtvrtém patře. Když v jeho kuchyni začalo hořet, běžel k to říct sousedce. Během krátké doby plameny pohltily téměř celou budovu. Katastrofální požár měl na svědomí nejméně 58 obětí, píše server Daily Mail.
Taxikář Behailu Kebede přiběhl ve středu v brzkých ranních hodinách za svými sousedy. Volal, že v jeho kuchyni začalo hořet. „ Zaklepal na dveře a řekl, že v jeho bytě hoří,“ řekla jednačtyřicetiletá sousedka Maryann Adamová s tím, že bylo před jednou hodinou ránou a Kabede ji probudil. „Byl to malý oheň v kuchyni. Viděla jsem to, protože měl dveře do bytu otevřené,“ dodala. Požár se ale za velmi krátkou dobu rozšířil až do nejvyšších pater.
Maryann Adamová následně vyběhla ven, takže o ostatních obyvatelích neměla přehled. Kvůli závratím následně navštívila Nemocnici Chelsea and Westminster.
Čtyřiačtyřicetiletý Kebede unikl z obytného bloku Grenfell Tower ve zdraví. „Lidé přišli o život, to nesnesu,“ opakoval podle přátel neustále Kebede. Zatím je potvrzeno 30 obětí, ale šéf londýnské policie Stuart Cundy předpokládá, že počet mrtvých ještě poroste. Z dalších více než sedm desítek zraněných zůstává více než deset lidí v kritickém stavu. Osmadvacet lidí se stále pohřešuje, policie předpokládá, že jsou mrtví. Oznámil to dnes šéf londýnské policie Stuart Cundy. Počet pohřešovaných a tím pravděpodobně i obětí tragického požáru by se podle Cundye ještě dál mohl zvyšovat. Potrvá několik týdnů a možná i déle, než se podaří najít všechny mrtvé a těla identifikovat, dodal šéf policie v britské metropoli.
Meet Behailu Kebede, The Man Whose Fridge Allegedly Started The Grenfell Tower Blaze Where… https://t.co/32kDdQDYIn pic.twitter.com/EaZzinXzNz
— Owelafrik (@owelafrik) June 15, 2017
Kromě příčiny vzniku požáru byl předmětem spekulací také důvod, proč plameny zachvátily takřka celou budovu během velmi krátké doby. Podle některých zdrojů šlo o 15 minut. Nejčastěji se hovoří o hořlavém opláštění, které bylo na bytový dům instalováno při rekonstrukci v roce 2015. Čtyřiadvacetipodlažní bytový komplex Grenfell Tower byl postaven v 70. letech minulého století a v uplynulých dvou letech bylo na jeho rekonstrukci vynaloženo deset milionů liber (téměř 300 milionů korun). Rekonstrukce zahrnovala instalaci vnějšího izolačního pláště, dvojitých oken a napojení na obecní systém vytápění.