‚Volal Forejt, že manžel dostane vyznamenání. Uvažovala jsem, že odmítnu‘
Oslavy 28. října
Státní vyznamenání dostane in memoriam také československý emigrant Hanuš Holzer. Někdejší dlouholetý honorární konzul ve Švýcarsku pomohl po revoluci sehnat Občanskému fóru auta, zasloužil se i o prodej Škody německému Volkswagenu. 28. října na Hradě vyznamenání během slavnostního ceremoniálu z rukou prezidenta Miloše Zemana převezme jeho žena Eva Holzerová společně se synem Tomášem. Ze strany ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta rodina dostala obdobné instrukce jako přeživší z Osvětimi Jiří Brady. Také Holzer přežil holokaust, byl v Terezíně.
„Volal mi pan Forejt, že má manžel dostat vyznamenání a zda přijdeme. Řekla jsem, že je to pro mě velká čest. Teď jsem ale z toho, co se děje, zděšená,“ řekla deníku Echo24.cz sedmasedmdesátiletá Eva Holzerová. Telefonát z Hradu se podle vdovy po Holzerovi uskutečnil 12. října, tedy ve stejný den, kdy hovor obdržel také strýc ministra Daniela Hermana Jiří Brady. Ten však Forejt odmítá potvrdit.
Podle telefonické instruktáže se měla rodina dostavit na Hrad 28. října o půl šesté, písemné pozvání mělo následovat. Současně Evu Holzerovou (stejně jako Bradyho) Forejt požádal, aby prozatím o vyznamenání s nikým nemluvila. O týden později skutečně přišel z Hradu dopis signovaný hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Dokument s razítkem z 18. října obsahoval podrobnosti k průběhu samotné ceremonie.
„Uvažovala jsem, že to odmítnu. To, co se stalo panu Bradymu, je šílená nespravedlnost. Vyznamenání ale patří manželovi, který se k tomu nemůže vyjádřit. Nejsem toho přesvědčení, že ho všichni ocenění dostávají skutečně od národa, v jeho případě ale od státu je. Myslím, že si ho zaslouží. I když on sám by to asi nikdy nepřijal, o metály nestál,“ doplnila Eva Holzerová.
Hanuš Holzer, spolupracovníky označovaný za nedoceněného pomocníka české transformace, zemřel v dubnu ve švýcarské Basileji. Holzer emigroval do Švýcarska po srpnu 1968 a začal pracovat v pojišťovnictví. Po revoluci se do Československa opakovaně vracel. Občanskému fóru pomohl zajistit několik vozů značky Volkswagen. Zkoušel to i u jiných automobilek, ale bez úspěchu.
Více ZDE: Velký profil Hanuše Holzera přinesl Týdeník Echo č. 20 v květnu.
„Nejvíce nám chyběla auta, protože bylo třeba jezdit po celé zemi a přesvědčovat a organizovat nové politické síly. A najednou auta byla. Nikdo dlouho nevěděl, odkud ty Volkswageny přijely. Bylo jich hned šest najednou. Teprve po delším čase se ukázalo, že jejich zapůjčení vyjednal a zorganizoval jakýsi Čech, žijící ve Švýcarsku,“ komentoval úmrtí Holzera tehdejší předseda české vlády Petr Pithart.
Zprostředkování aut z Volkswagenu se pro české hospodářství později ukázalo jako klíčové. Díky kontaktům na Západě se výrazně zasloužil o prodej mladoboleslavské Škody právě německé automobilce. S investicemi v Česku pomáhal z pozice zmocněnce české vlády i dalším zahraničním firmám. Přes deset let působil také jako honorární konzul. Holzer byl židovského původu a v dětství prošel Terezínem.