Útěk před násilím. Desetitisíce Rohingů prchá z Barmy

Odmítání uprchlíků

Útěk před násilím. Desetitisíce Rohingů prchá z BarmyNOVÉ
Uprchlíci z etnika Rohingů, kteří čekají na jídlo Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Již 27 400 příslušníků menšinového etnika Rohingů uprchlo od pátku před násilím z Barmy do Bangladéše. Dalších asi 20 000 jich čeká na hranici mezi oběma státy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje z OSN. Bangladéšští pohraničníci ve čtvrtek objevili těla 20 rohingských žen a dětí, která vyplavila pohraniční řeka Naf poté, co se potopila loď, na níž z Barmy prchali.

Aktuální násilnosti a útěk civilistů do Bangladéše vyvolaly minulý týden páteční koordinované útoky muslimských povstalců na desítky policejních stanovišť v barmském Arakanském státě a následné střety mezi rebely a příslušníky bezpečnostních sil, které si vyžádaly nejméně 117 mrtvých. Barma z této oblasti evakuovala tisíce buddhistů.

Bangladéš se přílivu Rohingů brání. Ve středu zahnali bangladéšští pohraničníci zpět 366 Rohingů, kteří se do země pokusili dostat přes hraniční řeku na malých dřevěných lodích.

Už ve středu voda vyplavila na břeh těla dvou žen a dvou dětí, jejichž loď se převrátila poté, co na ni pohraničníci stříleli. Dnes se na břehu našla těla dalších 11 dětí a devíti žen z etnika Rohingů.

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Příslušníkům asi milionové menšiny proto barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí. Ovšem ani v Bangladéši nejsou Rohingové dobře přijímáni a jsou tam označováni za „muslimské občany Barmy“.

V Bangladéši žije více než 400 000 rohingských uprchlíků, kteří od 90. let utekli z Barmy. Dháka prohlašuje, že víc běženců již přijmout nezvládne, a žádá OSN, aby vyvinula tlak na barmské úřady ohledně zacházení s Rohingy.

Čtěte také:

Barma přepisuje dějiny: opoziční strana Su Ťij má absolutní většinu

Sesuvy a záplavy v Bangladéši už mají 140 obětí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články