1 Dar pro STAN

Dědek nesmí Starostům darovat 10 milionů korun. Zapomněl na limit

, NOVÉ

Témata: , ,

Plány miliardáře Dalibora Dědka na podporu Starostů a nezávislých se setkaly s překážkou. Zakladatel úspěšné firmy Jablotron chtěl původně darovat na volební kampaň hnutí více než 10 milionů korun, zapomněl ovšem na uzákoněný limit. Ten dovoluje maximálně třímilionový dar. Informoval o tom deník Právo.

Dědkovi stojí v cestě konkrétně zákon o politických stranách. Ty nesmějí přijímat dary, jejichž součet by přesahoval hranici tří milionů korun. „Když bude pan Dědek jako fyzická osoba figurovat jako dárce a jím ovládaná právnická osoba bude také dárce, tak dohromady mohou jedné straně či hnutí darovat tři miliony korun,“ potvrdil Právu Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí.

Starostové a nezávislí jsou si zákonného limitu vědomi a slibují jeho dodržení. „Naprosto respektujeme naše zákony. Jinak to ani nejde,“ řekl mluvčí STAN Karel Kreml. V případě, že strana či hnutí obdrží částku přesahující uzákoněnou hranici, musí ji vrátit zpět dárci.

A nejde jen o ryze finanční dary. Zákon do celkového limitu rovněž počítá i tzv. nepeněžní plnění v rámci volební kampaně, kam může spadat i Dědkova webová stránka Hledameslusny.cz. Miliardář skrze ni chce nabírat nezávislé osobnosti, které by měly zájem se objevit na kandidátkách Starostů a nezávislých v podzimních parlamentních volbách.

Pořadí na kandidátce STAN v kraji se podle předsedy hnutí Petra Gazdíka ještě může změnit právě v souvislosti s Dědkovými aktivitami. „Rozhodl jsem se vstoupit do politiky, protože už nechci jen přihlížet a remcat. Buduji v rámci hnutí STAN platformu nezávislých osobností,“ uvádí podnikatel své důvody k založení webu. Pokud bude potřeba, je Dědek připravený kandidovat i sám. Pakliže se tak stane, náklady na provoz webu se podle Outlého musí následně započítat do 90milionového limitu Starostů na celou kampaň.

Ačkoliv by se nabízelo, aby byl Dědek na kandidátce v Libereckém kraji, nejspíš to tak vůbec nebude. „On oslovuje celou republiku a nemusí kandidovat v Libereckém kraji. A právě proto, že jsou v Liberci dost silní, tak ti, kteří jsou známí mimo region, můžou pomoci i jinde,“ uvedl volební lídr STAN Jan Farský.

Liberecký kraj je totiž ve volebních preferencích specifický. Dlouhodobě mu vládnou Starostové pro Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martin Půtou, který je oblíbený, ačkoliv je sám obžalovaný v korupční kauze. V loňských krajských volbách Starostové v Libereckém kraji jako v jediném dominovali.

Čtěte také: Miliardář Krúpa vstupuje do politiky, podpoří Lukšovu stranu Dobrá volba

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.