‚Putine, chci být s tebou.‘ Čeští školáci odhalují ruskou propagandu
Jak poznat kremelské lži
Ruská anexe Krymu nebo písničky oslavující prezidenta Vladimira Putina. O tom a nejrůznějších projevech ruské propagandy se budou učit čeští středoškoláci v rámci nového projektu Člověka v tísni. Organizace očekává velký zájem pedagogů a věří, že aktuální téma zaujme také děti. Na projekt okamžitě zareagoval proruský propagandistický server Aeronet, podle nějž Člověk v tísni spolupracuje s americkými zpravodajci a ohrožuje národní bezpečnost země.
Učitelé středních škol si mohou na internetových stránkách portálu Jeden svět na školách vybrat hned z pěti různých lekcí. Týkají se ruské anexe Krymu, práce ruské televize Russia Today, rusko-ukrajinské informační války, projevů ruské propagandy v České republice a také srovnání ruské okupace z roku 1968 s tou současnou na Ukrajině. Každou z nich zpestří videoukázky a různé doplňkové aktivity jako kvízy nebo praktická cvičení.
„Cílem propagandy nemusí být vždy přesvědčit o ‚své pravdě‘, ale i dehonestovat, pošpinit či alespoň nahlodat pozice opačného názorového spektra. To je patrné i na současné ruské propagandě, jež výrazně zesílila v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Zaměřuje se především na zpochybňování pozic svých oponentů,“ vysvětlili autoři projektu na svém webu. Nový program spustili tento týden.
„Prorežimní projekt k udržení moci“
Akce Člověka v tísni vyvolala ihned reakci serveru Aeronet, který Bezpečností informační služba v roce 2014 označila za ruskou propagandu. Aeronetu hned vydal člájnek, v němž nenechává na Člověku v tísni nit suchou. „Člověk v tísni úzce spolupracuje s americkou vládní organizací USAID, která poskytuje operativní krytí pro západní zpravodajské služby v nestabilních zemích. Současné rozhodnutí Člověka v tísni zapojit své aktivity i dovnitř republiky je tak zcela novým trendem a obrovským rizikem pro národní bezpečnost,“ píše Aeronet.
Aeronet sám sebe označuje jako „alternativní médium“, které je českými mainstreamovými médii záměrně dehonestováno. Projekt Člověka v tísni považuje za prorežimní krok, který má skrze výchovu na školách upevnit moc současné vlády. „Projekt „Jeden svět na školách“ má charakter a všechny znaky tzv. akčního vzdělávacího plánu z první poloviny 50. let minulého století,“ napsal Aeronet.
Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži
Proč se Člověk v tísni zaměřil právě na proruskou propagandu? Podle ředitele programu Karla Strachoty to bylo nasnadě. „Česká republika je vystavena silnému propagandistickému působení,“ shrnul důvody Strachota pro deník ECHO24.cz. Je proto podle něj potřeba vést středoškoláky ke kritickému myšlení.
Strachota také prozradil, že se žáci v rámci nového mediálně-vzdělávacího programu seznámí také s oslavnými písničkami jako Můj Putine. Dívka v ní obdivuje Putina, který se „nebojí, i když nám hrozí válka na všech frontách“, a chce být s jen s ním. Taková díla podle ředitele programu označili jako „propagandistické lahůdky“.
Strachota věří, že program středoškoláky zaujme. Zároveň připustil, že bude záležet i na věku a na vědomostech, které již mají například o ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině. „Bude to třídu od třídy jiné,“ dodal. Organizace předpokládá, že se program bude zamlouvat také učitelům. „Očekáváme zájem u pedagogů, protože toto téma v dnešní době rezonuje,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí Lenka Havlíčková.