1 Dál od Západu

Goodbye dollar! Rusko a Čína obchodují v rublech a jüanech

, NOVÉ

Témata: , ,

Rusko a Čína se loučí s dolarem. Státní instituce, energetické koncerny jako Gazprom a banky v obou zemích přecházejí při obchodech stále častěji na vlatní měny - jüany a rubly. O pokračujícím trendu svědčícím o další snaze se osamostatnit od Západu informuje server Business Insider.

Snaha vymezit se vůči Západu i symbol další sbližování obou zemí – tak se dá chápat nová dohoda Ruska a Číny. Přechod z dolaru na rubl a jüan přichází v době, kdy se blíží otevření plynovodu Altaj a Síla Sibiře propojujícím obě země.

„Dva státní energetické podniky, dodavatel plynu Gazprom a jeho dceřiná ropná společnost Gazporm Neft, uvedly, že se přikloní k používání čínské měny, zatímco největší ruská banka Sberbank také používání jüanu prosazuje,“ citoval server list The Moscow Times.

Podle ruského deníku se i ruská centrální banka připravuje na vytvoření nového nástroje pro financování v jüanech, ministerstvo financí by pak v této měně vyčíslilo státní dluh. Gazprom pak oznámil, že platby za plyn a ropu v nově plánovaných potrubích mezi Ruskem a Čínou proběhnou taktéž v jüanech i rublech.

Experti se ale shodují, že spíše než o ekonomicky promyšlený tah se jedná o reakci na protiruské sankce. Ruští bankéři ale přechod na tyto měny zdůvodňují jako čistě praktický krok vzhledem k tomu, že západní banky prý pracují pomaleji a s více omezeními. Navíc je podle nich jednodušší zachovat měnu, ve které jsou transakce prováděny.

Tento krok následně usnadní i ruský obchod se Severní Koreou, kdy ruské ministerstvo pro rozvoj Dálného východu oznámilo, že by mohlo s bankou pro zahraniční obchod KLDR uzavírat platby v rublech.

„Tímto způsobem se nemusí Severní Korea a Rusko spoléhat na dolar,“ řekl serveru Business Insider nejmenovaný zdroj seznámený s problematikou. „Teď jim jen stačí držet se rublu. Zpevňují tím své ekonomické vztahy.“ Ekonomičtí experti jsou skeptičtí zejména o době, kdy by se jüany měly dostat do běžného oběhu. Jejich nahrazení dolaru potažmo eura na tamním trhu pak může trvat i desítky let.

Současné vřelé vztahy Ruska a Číny začaly kvést před rokem, kdy Západ uvalil na Moskvu sankce za porušování mezinárodního práva. V říjnu 2014 podepsal Peking a Moskva tříletou vzájemnou smlouvu o hodnotě blížící se 25 miliardám dolarů, čímž chtěly upevnit pozici rublu i jüanu a snížit závislost na dolaru a euru. 

Čtěte také: Moskva mění rétoriku, největším spojencem prý byla Čína

Rusko a Čína spolu už i vojensky cvičí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.