Goodbye dollar! Rusko a Čína obchodují v rublech a jüanech

Dál od Západu

Goodbye dollar! Rusko a Čína obchodují v rublech a jüanechNOVÉ
Rusko a Čína se loučí s dolarem Foto: wikipedia.org
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Rusko a Čína se loučí s dolarem. Státní instituce, energetické koncerny jako Gazprom a banky v obou zemích přecházejí při obchodech stále častěji na vlatní měny - jüany a rubly. O pokračujícím trendu svědčícím o další snaze se osamostatnit od Západu informuje server Business Insider.

Snaha vymezit se vůči Západu i symbol další sbližování obou zemí – tak se dá chápat nová dohoda Ruska a Číny. Přechod z dolaru na rubl a jüan přichází v době, kdy se blíží otevření plynovodu Altaj a Síla Sibiře propojujícím obě země.

„Dva státní energetické podniky, dodavatel plynu Gazprom a jeho dceřiná ropná společnost Gazporm Neft, uvedly, že se přikloní k používání čínské měny, zatímco největší ruská banka Sberbank také používání jüanu prosazuje,“ citoval server list The Moscow Times.

Podle ruského deníku se i ruská centrální banka připravuje na vytvoření nového nástroje pro financování v jüanech, ministerstvo financí by pak v této měně vyčíslilo státní dluh. Gazprom pak oznámil, že platby za plyn a ropu v nově plánovaných potrubích mezi Ruskem a Čínou proběhnou taktéž v jüanech i rublech.

Experti se ale shodují, že spíše než o ekonomicky promyšlený tah se jedná o reakci na protiruské sankce. Ruští bankéři ale přechod na tyto měny zdůvodňují jako čistě praktický krok vzhledem k tomu, že západní banky prý pracují pomaleji a s více omezeními. Navíc je podle nich jednodušší zachovat měnu, ve které jsou transakce prováděny.

Tento krok následně usnadní i ruský obchod se Severní Koreou, kdy ruské ministerstvo pro rozvoj Dálného východu oznámilo, že by mohlo s bankou pro zahraniční obchod KLDR uzavírat platby v rublech.

„Tímto způsobem se nemusí Severní Korea a Rusko spoléhat na dolar,“ řekl serveru Business Insider nejmenovaný zdroj seznámený s problematikou. „Teď jim jen stačí držet se rublu. Zpevňují tím své ekonomické vztahy.“ Ekonomičtí experti jsou skeptičtí zejména o době, kdy by se jüany měly dostat do běžného oběhu. Jejich nahrazení dolaru potažmo eura na tamním trhu pak může trvat i desítky let.

Současné vřelé vztahy Ruska a Číny začaly kvést před rokem, kdy Západ uvalil na Moskvu sankce za porušování mezinárodního práva. V říjnu 2014 podepsal Peking a Moskva tříletou vzájemnou smlouvu o hodnotě blížící se 25 miliardám dolarů, čímž chtěly upevnit pozici rublu i jüanu a snížit závislost na dolaru a euru. 

Čtěte také: Moskva mění rétoriku, největším spojencem prý byla Čína

Rusko a Čína spolu už i vojensky cvičí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články