5 Bugarach

Zítra bude konec světa. Příběh vesnice, která měla být spasena

Jeden svět 2015

„Svět nenávisti a materialismu skončí 21. prosince 2012 a společně s ním zmizí i strach,“ říká mayské proroctví. To odsoudilo k zániku celý svět, až na pár výjimek. Jednou z nich měla být i malá francouzská vesnice Bugarach. Její příběh poněkud netradičně zdokumentovali hned tři režiséři (Sergi Cameron, Ventura Durall, Salvador Sunyer), kteří se rozhodli skutečnou událost obohatit o smyšlený příběh hned několika lidí.

Bugarach novým a neotřelým způsobem mísí prvky působivých uměleckých obrazů, realistického dokumentu s vyprávěním napůl fiktivního příběhu, který se odehrává na pozadí skutečných událostí ve vesnici, která se měla v předvánočním čase roku 2012 dočkat spásy. Tvůrci film rámcují příběhy hned několika lidí, kterým „přicházející“ konec světa vstoupil do života. A oni se jej rozhodli využít.

Tvůrci nás do Bugarachu poprvé přivádí ve chvíli, kdy začne světovými médii kolovat zpráva o zázračném místě na jihu Francie. Hned na začátku diváka zavalí mnoha panoramatickými záběry nejen malinké vísky, ale i tajemné, stejnojmenné hory, která má mít magickou moc. Stačí několik obrazů a člověk rychle nasaje atmosféru tohoto magického místa, aby se už dále mohl soustředit pouze na osudy hlavních aktérů a na sdělení filmu jako takového.

Duch, či anděl

Nejsilnějším příběhem celého dokumentu je osud mladého kouzelníka Slidea, kterého rodiče přesvědčí, aby mediální humbuk, který se kolem jejich domovské vesnice rozpoutal, využil ke svému vlastnímu zviditelnění. Aby předvedl světu, že i na francouzském venkově může vzniknout opravdová magie. Právě díky jeho kouzlům si chlapce všimne tajemný postarší muž „mimozemšťan“, který se rozhodne chlapcovým přáním vyhovět za každou cenu.

Právě dva výše zmínění aktéři se postarali o jednu z nejpůsobivějších scén dokumentu. Muž se chlapce u ohně ptá, zdali by měl strach, kdyby spatřil ducha. Chlapec mu logicky odpovídá, že ano. Naopak přiznává, že kdyby spatřil anděla, pocit strachu by jeho zjevení určitě nedoprovázel. V tu chvíli mu muž klidným hlasem položí poslední, nečekanou otázku, na kterou chlapec nedokáže odpovědět: „A jak bys poznal, kdo je zlý duch a kdo anděl?“

Zkažená média, zkažené lidstvo

Opravdové sdělení filmu ale zůstává jinde. Někde mimo obraz. Tvůrci se totiž doopravdy snaží upozornit na stále klesající úroveň žurnalistické integrity, kterou právě případ Bugarachu dokládá. Kritizují přístup médií k neověřeným informacím. Odsuzují jejich žíznivou touhu po senzaci, která v dnešní době nezná hranic. „Za celý mediální humbuk můžete vy,“ viní novináři na tiskové konferenci starostu Bugarachu. „Nikoliv, to je vaše práce,“ odpovídá jim.

Tvůrci karikují i lidskou existenci vůbec: eliminují ji na pouhý strach ze smrti, ze kterého se každý snažíme vykoupit jiným způsobem. Někdo extrémním sepětím s přírodou a další třeba vypouštěním králíků z klobouku.

Bugarach Ventura Durall, Sergi Cameron, Salvador Sunyer / Germany, Spain / 2014 / 91 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015.

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.