Zásadní úder irácké armády: čistí Ramádí od Islámského státu

IS letos ztratil 14 % rozlohy

Zásadní úder irácké armády: čistí Ramádí od Islámského státuUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jeden ze zásadních momentů ve válce proti Islámskému státu (IS) začal úterní ofenzivou irácké armády ve strategicky důležitém iráckém městě Ramádí. Podle mluvčího irácké protiteroristické jednotky Sabáha Numáního už vojáci vstoupili do centra tohoto strategicky důležitého iráckého města. Na dlouho připravované ofenzivě se podílejí i Američané. IS by při ztrátě Ramádí přišel o další strategické město v tomto roce, kdy ztratil podle zprávy analytiků ze střediska IHS Jane‘s 14 procent své rozlohy.

Ramádí leží asi 100 kilometrů západně od Bagdádu a v rukou IS bylo od května. Dobytí Ramádí, které je střediskem provincie Anbár, bylo jedním z velkých vojenských úspěchů této organizace. Nyní jej obklíčila irácká armáda a pokouší se jej získat zpět.

„Vstoupili jsme do centra Ramádí na několika frontách a začali jsme čistit obytné čtvrti. Naše jednotky postupují k vládnímu komplexu v centru a za podpory letectva se bojuje kolem něj,“ řekl podle agentury Reuters Numání. Irácká rozvědka odhaduje, že v centru Ramádí je 250 až 300 členů IS.

Irácká armáda v listopadu v okolí shromáždila 10 000 vojáků a Spojené státy daly k dispozici své poradce. Při nedávné návštěvě amerického ministra obrany Ashtona Cartera v Iráku se hovořilo také o poskytnutí útočných vrtulníků a dalších poradců, pokud o to Iráčané požádají. Podle některých zpráv se na útoku skutečně podílejí americké speciální síly podporované vrtulníky.

Čtěte také: Američani omylem zabili devět iráckých vojáků

Armáda v minulých týdnech vybojovala okrajové čtvrti Ramádí a obklíčila je ze tří stran ve snaze přerušit zásobovací trasy IS. Civilisté byli už začátkem prosince vyzváni, aby z centra odešli, ale irácké ministerstvo obrany informovalo, že příslušníci IS je dále zadržovali ve městě. Vytlačení bojovníků IS z Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje o severoirácký Mosul, který příslušníci IS loni získali bez boje.

IS letos přišel o 14 procent území

Ozbrojenci z Islámského státu (IS), kteří ovládají část Sýrie a Iráku, přišli v letošním roce o asi 14 procent svého území. Kurdové v Sýrii naopak téměř ztrojnásobili rozlohu teritoria, které kontrolují. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zprávu analytiků ze střediska IHS Jane‘s.

Islamisté ztratili například strategicky důležité město Tall Abjad na syrsko-turecké hranici, přišli i o irácký Tikrít a rovněž rafinerii v Bajdží. Velkou ranou pro islamisty může být i ztráta kontroly nad částí silnice mezi jejich baštou syrskou Rakkou a iráckým Mosulem, která byla využívána jako jejich zásobovací trasa.

Jak uvedl analytik Columb Strack, v souvislosti se ztrátou hraničního přechodu v Tall Abjadu již zaznamenali, že islamisté začínají mít i určité finanční problémy. Vše souvisí i s tím, že spojenci, kteří útočí na pozice IS, se poslední dobou zaměřili více i na ropná pole ovládaná radikály.

Podle IHS Jane‘s se velikost území ovládaného islamisty od začátku roku do letošního 14. prosince zmenšila o 12 800 čtverečních kilometrů na velikost 78 000 čtverečních kilometrů.

Pravdou nicméně je, že IS letos dosáhl i významných územních zisků, když například dobyl starobylé syrské město Palmýra a centrum iráckého města Ramádí. K těmto vítězstvím ale podle IHS Jane‘s došlo právě na úkor územních ztrát v severní části jimi ovládaného teritoria. Tamější oblasti od nich získali pod svou kontrolu kurdští bojovníci.

Irácké vládě se podařilo získat zpět asi šest procent území, které islamisté předtím obsadili. Iráčtí Kurdové dobyli zpátky dvě procenta teritoria. Největší ztráty údajně zaznamenala v uplynulém roce syrská vláda, která přišla o 16 procent území a má nyní pod kontrolou oblast o rozloze 30 000 kilometrů čtverečních. Původní rozloha Sýrie je přitom 185 000 čtverečních kilometrů.

Čtěte také: Podle Obamy je Islámský stát v defenzivě

Čtěte také: Islámský stát pronikl do filipínské džungle

Sdílet:

Hlavní zprávy

Básník s pistolí

KOMENTÁŘ

O Juraji Cintulovi, pachateli atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, se píše jako o básníkovi a spisovateli, počítám, že ho to těší. Je to forma uznání ...

00:08

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články