Republikáni šili do Trumpa. Ten ale pokaždé vyklouz
Debata Fox News
Ve znamení tvrdých slovních útoků vůči lídrovi dosavadního klání Donaldu Trumpovi se nesla další debata republikánských uchazečů o prezidentskou nominaci. Politici podporovaní stranickým establishmentem Marco Rubio a Ted Cruz zaměřili svou kritiku především na časté změny politických postojů newyorského miliardáře.
Texaský senátor Cruz se pustil do populistického realitního magnáta kvůli jeho dávné podpoře nynější demokratické konkurentky Hillary Clintonové. „Pokud se vám nelíbí Obamacare, tak Donald Trump ji financoval,“ řekl na adresu republikány nenáviděné reformy zdravotnictví prosazené současným demokratickým prezidentem. Podle Cruze Trump v minulosti finančně podporoval současnou demokratickou kandidátku Clintonovou a vypsal jí desítku šeků, z toho čtyřikrát finančně podpořil její minulou prezidentskou kampaň.
„To bylo kvůli obchodu. Můžu vám říct, že poslední člověk, s nímž by se nyní chtěla Hillary Clintonová utkat, je Donald Trump,“ snažil se odrazit Cruzův útok jeho sok.
Na další otázky spojené s častými obraty v jeho názorech odpovídal tím, že jako podnikatel nebyl vázán žádnou stranickou ideologií. „Podporoval jsem demokraty i republikány, jako byznysman jsem to dlužil své firmě, své rodině, svým zaměstnancům,“ prohlásil Trump.
Čtěte také: Přišel prolhaný hochštapler. U republikánů to začíná být vážné
Po Rubiově poznámce zase připustil, že mění své nedávno hlasitě formulované názory na striktní omezení nových přistěhovalců pracujících v USA. Povolil by prý přijímání vyškolených specialistů. „Měním názor, měním názor. V této zemi potřebujeme lidi, co dokonale ovládají svůj obor,“ řekl Trump.
Debata pořádaná stanicí Fox News byla pro dalšího z dvojice jeho konkurentů Rubia poslední velkou šancí odvrátit hrozící porážku ve svém domovském státě Florida, kde by triumf výrazně posílil Trumpovu již nyní velmi reálnou šanci na získání nominace. Floridský senátor se soustředil na jedno z hlavních ekonomických témat zámožného podnikatele, kterým je zvyšování zaměstnanosti Američanů.
Rubio se v této souvislosti zeptal, proč Trump nechává šít tolik oděvních výrobků prodávaných jeho firmami v Číně či Mexiku, když tak hlasitě hovoří právě o navracení pracovních míst svěřených americkými firmami levným pracovním silám v zahraničí. Trump jej vzápětí obvinil ze lži a prohlásil, že chce část této výroby přesunout do USA. „Odpověď je, že to neučiní...Vyrábí je (oděvy) v Číně a Mexiku, protože tak vydělá víc peněz,“ nedal se odbýt Rubio.
Čtěte také: Trumpova slovinská manželka vystoupila ze stínu
Trump po takzvaném superúterý s převahou poráží kandidáty podporované stranickou elitou a experti se shodují, že jeho konkurenti by se museli sjednotit na podpoře jediného protikandidáta, aby zabránili jeho konečné nominaci. Trump dosud získal hlasy 329 delegátů, zatímco Cruz má zvláště díky triumfu v domovském Texasu 231 a Rubio 110. Pro získání stranické nominace je potřeba mít jich 1237.
Detroitské debatě předcházel projev někdejšího republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, který varoval, že Trumpův úspěch nadlouho negativně poznamená celou stranu a bude těžkou ranou pro bezpečnost a prosperitu USA. Proti populistickému magnátovi se postavily další desítky předních stranických postav.