2 Exhumace ostatků

Po konfliktu na hřbitově bude ukrajinský básník převezen do Kyjeva

, , NOVÉ

Témata: , ,

Ostatky ukrajinského spisovatele a básníka Oleksandra Olesa (1878 až 1944), které byly minulý týden vyzdviženy z hrobu v Praze na Olšanech, budou převezeny do Kyjeva. Dohodli se na tom zástupci pražského magistrátu a ukrajinského velvyslanectví v ČR a informovali o tom v oficiálním prohlášení. K vyřešení incidentu přispěl podle Rádia Svobodná Evropa i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Proti zásahu do básníkova hrobu, kam se před týdnem pohřbíval další člověk, protestovali na místě Ukrajinci i lidé z velvyslanectví. Údajně mělo dojít i ke konfliktu mezi přítomnými s hrobníky.

Ostatky významného ukrajinského básníka Olexandra Olesa, které byly exhumovány z hrobu na Olšanských hřbitovech, budou po vyřízení všech administrativních náležitostí převezeny do Kyjeva a tam opět důstojně uloženy. „Po dnešním jednání se zástupci velvyslanectví Ukrajiny jsem ihned pověřil ředitele Pražské správy hřbitovů, aby technicky zajistil převoz ostatků ukrajinského spisovatele a básníka Oleksandra Olesa do jeho rodiště,“ uvedl radní Daniel Hodek (ČSSD).

Ukrajinská strana deklarovala zájem pro básníka Oleksandra Olesa a jeho manželku, jakožto významného ukrajinského občana, uspořádat důstojný pohřeb a jejich ostatky nechat uložit na významném kyjevském hřbitově. Podle původního tvrzení Správy pražských hřbitovů by měl o dalším osudu ostatků ale ze zákona rozhodnout nájemce hrobového místa. Nájemní smlouva na básníkův hrob před téměř 20 lety přešla na nového majitele. Ten ale zemřel a minulý týden ho chtěli pracovníci hřbitova uložit do hrobu, ve kterém byly básníkovy ostatky.

Ostatky básníka a jeho manželky má nyní správa hřbitova v úschově a čeká na dokončení dědického řízení po zemřelém správci, již dříve potvrdil ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

O to, co se stane s ostatky ukrajinského básníka se zajímala i ukrajinská média. Podle Rádia Svobodné Evropa se do celého sporu a do komunikace mezi českou a ukrajinskou stranou zapojil i ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Prezident nařídil ministerstvu zahraničí zajistit převoz ostatků Oleksandra Olese do vlasti,“ informoval server Aktuálně.cz s tím, že se informace minulý týden objevila na Facebooku Porošenkova mluvčího Svjatoslava Ceholkova.

Oleksandr Oles zemřel v roce 1944 v pražské emigraci a byl v Praze pohřben. „Hrob, ve kterém byl pochovaný básník, byl standardně pronajatý, měl dlouhodobou nájemní smlouvu. Potomci básníka koncem 90. let smlouvu převedli na jinou rodinu, jež ji má dodneška,“ řekl Červený. Hrob je proplacený, současná rodina si tam přála pohřbít nedávno zemřelého majitele hrobu. Pohřeb vypravil syn zemřelého.

Čtěte také: Ukrajinci protestovali proti vykopání básníkových ostatků na Olšanech

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.