Slavnou vraždu deštníkem bude možné opět stíhat
Vražda disidenta
Bulharský parlament dnes zrušil předpis omezující soudní stíhání politických zločinů z komunistické éry. Umožnil tak otevření trestních případů, jako je například pověstná vražda bulharského disidenta Georgiho Markova před 37 lety v Londýně.
Příslušný dodatek trestního zákoníku byl podle médií schválen poté, co ho při hlasování podpořilo 111 poslanců. Proti jich bylo 30 a sedm se zdrželo. Tento výsledek umožňuje stíhání i nejvyšších činitelů bývalého komunistického režimu za zločiny spáchané v letech 1944 až 1989.
Bulharský zákonodárný sbor, Lidové shromáždění, tvoří celkem 240 poslanců.
Mezi nejznámější zločiny přisuzované někdejšímu komunistickému vedení patří vražda spisovatele Markova, který z Bulharska uprchl v roce 1969. V britské emigraci pracoval v bulharské sekci BBC, kde ostře kritizoval tehdejší režim ve své vlasti. Zemřel 11. září 1978 – čtyři dny poté, co ho vrah na mostě Waterloo bodl do nohy otráveným deštníkem.
Oficiálně jeho smrt nebyla nikdy objasněna. Nejčastěji se spekuluje o tom, že za vraždou stojí bulharská zpravodajská služba a sovětská KGB. Pachatel do Markovovy nohy vpravil kapsli s ricinem.
Předpis omezující vyšetřování politických zločinů platil v Bulharsku 35 let. K jeho zrušení vyzývala řada politických a občanských skupin, když se nepodařilo prosadit trestní stíhání v několika případech. Kritici poukazovali na to, že nedostatek politické vůle k tomuto kroku potrvá do té doby, dokud bývalí vysocí komunističtí činitelé budou zastávat důležité vládní funkce.
Představitelé turecké menšiny v Bulharsku očekávají, že díky zrušenému omezení se budou moci zodpovídat i lidé, kteří stáli za násilnou asimilací početné menšiny bulharských Turků v polovině 80. let. Tato kampaň vyvrcholila nuceným přejmenováváním, které vyústilo v masový exodus 300.000 lidí do sousedního Turecka.