Muž na Facebooku urazil thajského krále. Půjde na 25 let do vězení
Urážka majestátu
Na 25 let do vězení poslal thajský soud muže, který na Facebooku zveřejnil pět vzkazů, jež soud vyhodnotil jako hanlivé vůči králi. Podle obhájců lidských práv jde o jeden z nejvyšších trestů, jaké za urážku majestátu v Thajsku v posledních letech padly.
Osmapadesátiletý muž původně dostal deset let za každý z pěti vzkazů zveřejněných od července do listopadu 2014. Na polovinu mu soud trest snížil proto, že se muž k svému přečinu přiznal.
V zemi platí stanné právo, a proto muže, jehož jméno nebylo zveřejněno, soudil vojenský soud. Proti rozsudku se nemůže odvolat.
Čtěte také: ‚Prostě je popravíme.‘ Velitel junty varoval novináře
Skupina na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) označila vynesený trest za „absurdní“. Podle AI jde o „znepokojivé znamení“, že se thajské úřady snaží utáhnout smyčku kolem všech, kdo nejsou zajedno s nynější vojenskou vládou.
„Je šokující, že ve 21. století jsou lidé posíláni na desítky let do vězení za kritiku monarchie. Svobodné vyjádření vlastního názoru není zločin,“ uvedla AI.
Čtěte také: 2,5 roku za urážku krále. Rodiče thajské princezny odsouzeni
Thajská monarchistické zřízení je chráněno jedním z nejpřísnějších práv na urážku majestátu (lese-majeste) na světě. Situace v zemi se vyostřila zvláště po tom, thajská armáda loni v květnu svrhla legálně zvolenou vládu, údajně ve snaze nastolit v zemi zmítané nepokoji pořádek. Čtyři dny po převratu pak thajský král Pchúmipchon Adunjadét jmenoval tehdejšího velitele armády Prajutha Čana-oču premiérem země, resp. předsedou Rady národní bezpečnosti.
Nepokoje, které začaly na podzim roku 2013, si vyžádaly 28 obětí a stovky zraněných. Thajsko je politicky destabilizované už víc než sedm let.