4

Šéfžalobce Zeman píše Sobotkovi, ostře kritizuje změny v policii

, NOVÉ

Témata: , ,

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poslal dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi. V něm ostře kritizuje případné sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru policie. Podle Zemana by se tím mohlo zastavit vyšetřování nejzávažnějších kauz, cituje z dopisu server Lidovky.cz. Policie nicméně plán na sloučení nepotvrdila. Sám Zeman v dopise uvedl, že podrobnosti reorganizace nezná, že se o nich dozvěděl od lidí z policejního prezidia.

Server Lidovky.cz napsal o plánovaném sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) minulý týden. Cílem toho má být vytvořit obdobu národního kriminálního úřadu. Server rovněž spekuluje, že v rámci spojení útvarů přijde o místo nynější šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Proti sloučení se vzápětí postavili představitelé Nadačního fondu proti korupci (NFPK) nebo české pobočky Transparency International.

„Před týdnem jsem byl informován náměstkem policejního prezidenta Zdeňkem Laubem a následně policejní prezidentem Tomášem Tuhým o záměru sloučit dva policejní útvary s celostátní působností s účinností od 1. července 2016,“ začíná Zeman své psaní, které odeslal rovněž ministru vnitra Milanu Chovancovi, ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi a právě Tuhému.

Podle Zemana by sloučením vznikl těžko řiditelný útvar o 900 lidech a důsledkem toho by z něj mohli do civilu odejít někteří zkušení detektivové. „Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti, či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci,“ vysvětlil Zeman svůj názor.

Na závěr svého dopisu Zeman podotýká, že ví, že reorganizace policejních útvarů spadá do sdílené kompetence ministra vnitra a policejního prezidenta. Tento konkrétní případ se ale podle jeho mínění dotýká i činnosti státního zastupitelství a obecně zájmů České republiky v boji proti závažnému a organizovanému zločinu. „Proto jednak upozorňuji na problémy, které mohou nastat, a jednak nabízím, aby státní zastupitelství bylo rovněž přizváno k debatám o dalším směřování policie v oblosti trestního řízení,“ vyzývá Zeman v závěru Sobotku.

Čtěte také: Státní zástupce Zeman se zastal Bradáčové, která vyšetřuje policisty s ÚOOZ

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.