Čína přitvrzuje v cenzuře. Cizím webům bude obsah nejprve schvalovat
Tak vypadá cenzura
Čínská vláda přišla s dalším cenzurním opatřením, díky kterému budou moci od příštího měsíce na internetu publikovat mediální obsah bez kontroly pouze weby, které jsou ryze čínské. Všechny ostatní, kde je byť jen menšinovým spoluvlastníkem zahraniční společnost, budou před publikací čehokoliv nejprve žádat čínské ministerstvo informací o schválení, informoval deník Guardian.
,,Podniky nečínského a cizího charakteru stejně jako společnosti s cizí firmou podílející se na vlastnictví se již nadále nebudou moci podílet na publikování obsahu online,“ zní stěžejní věta nového zákona, které vytvořilo Ministerstvo průmyslu a informačních technologií, které se bude od příštího měsíce prostřednictvím svého podřízeného úřadu také starat o kontrolu obsahu, který budou chtít nečínské weby publikovat.
V praxi to znamená, že webové stránky společností jako je například čínská verze Reuters nebudou moci publikovat obsah bez předešlé cenzurní kontroly, kterou bude provádět Státní úřad pro tisk, nakladatelství, rádio, film a televizi. Opatření se nevztahuje jen na textový obsah, ale také na fotografie, obrázky, zvukové stopy, videa, mapy nebo i hry, které jsou ,,informačního či myšlenkového charakteru.“
If true & enforced, this is huge: China bans all foreign online media inside China. https://t.co/Kle0z4QnQ1
— Ilya Mos Innery (@AppellateJunkie) 19. Únor 2016
Bez kontroly budou publikovat pouze společnosti s čistě čínským vlastnictvím, které by podle nařízení měly uplatňovat přísnou autocenzuru v souladu s názory vlády.
Čína tak podle britského deníku Guardian reaguje na vzestup nových médií, který spolu s celým světem začala se zpožděním zažívat i ona. Již před časem čínské zákony začaly vyžadovat po provozovatelích online internetových platforem s informačním obsahem, aby publikovali pouze s licencí, kterou jim zajistí partnerství s jakoukoli čínskou společností. Tímto novým zákonem si vláda v zemi zajistila stoprocentní diskriminaci cizích společností, které by mohly publikovat protivládní obsah.
,,Z hlediska praxe se vlastně nic nezměnilo. Byla zde tvrdá regulace jakéhokoliv obsahu online již předtím, vláda zkrátka zakazuje vše, co by mohlo způsobit nepokoje ve společnosti,“ řekl britský profesor Paul Gillis, který hostuje na Pekingské univerzitě v oboru managementu.
Nařízení v miliardové zemi přichází po loňských opětovných studentských protestech v čele s aktivistou Joshuou Wongem, který v Hongkongu dlouhodobě bojuje proti nesvobodě, cenzuře a praktikám čínské vlády. Poslední nepokoje se v Číně odehrály po čínském novém roce, kdy policie brutálně zasáhla proti stánkařům v Pekingu za něž se postavili aktivisté.