Miliardář Krúpa: Vyvedené finance z OKD chceme nazpět

Miliardář Krúpa: Vyvedené finance z OKD chceme nazpět 1
Ekonomika
Sdílet:

V případě černouhelné firmy OKD byl větší průšvih způsoben tunelováním firmy a špatným řízením než klesající cenou uhlí, často se to prezentuje naopak. Podáním trestního oznámení na zástupce firem OKD, New World Resources (NWR) a skupiny Ad Hoc Group (AHG), jsme upozornili na nestandardní kroky a policie začala jednat. V rozhovoru pro server Roklen24 to říká slovenský miliardář Pavol Krúpa. Dodává, že OKD, i když je úplně vytunelovaná, může stále nějakým způsobem fungovat. Podnikatel Zdeněk Bakala podle něj nerealizoval ani povinné rezervy, které mu určovala privatizační smlouva.

Arca Capital počátkem května podala trestní oznámení na zástupce společností OKD, NWR a skupiny Ad Hoc Group pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání české vlády. Jaké jste pro to měli důvody? Šlo vám vyloženě o byznys?

Některé věci dělám kvůli ekonomickým cílům a některé principiálně. I kdybych z toho neměl mít nic, nulu. Některé věci musíte dát do pořádku, když to neudělá někdo jiný. Někdy aktivity někoho jiného musíte zastavit. Představte si jinou firmu, pokud by ze svého zisku vyplácela 188 procent dividendy a zadlužila by se k tomu za značně nevýhodných úvěrových podmínek. Bylo by to v čase, kdy byla cena energie na nějaké úrovni. Majitelé by si kupovali jachty, drahá sídla. A teď by řekli státe, dej nám peníze, jinak půjdeme do insolvence. Musí se ukázat příklad, že takto to fungovat nemůže.

Česko má jednu nevýhodu, že prezident Václav Havel přišel s tím, že láska musí zvítězit. Podle tohoto hesla ti, kteří nemají morální standardy, k tomu přistupují ve svůj prospěch. V Rumunsku Ceaușesca zastřelili, řeší to jiným způsobem. Stejně tak na Ukrajině nebo v Rusku. V Česku víte, že když uděláte velký podvod, tak vás nikdo nepotrestá. Dokud tady nebude jednoznačně definováno, že se nemůže podvádět, tunelovat a jednat neeticky, tak se to bude dít. Nelíbí se mi, když někdo v médiích vystoupí a řekne: Český státe, dej mi peníze, jinak jdeme do insolvence. Divím se, že nepřišla tvrdší reakce od někoho z vlády. To by se nikde jinde ve světě nemohlo stát. Cíl vlády je nyní jiný, vyřešit situaci horníků. To, že to způsobil někdo jiný, a že by se to po něm mělo vyžadovat, je druhá věc. Naše pozice je taková, že se snažíme všemi dostupnými právními prostředky získat vyvedené finance nazpět. Podáním trestního oznámení jsme vykonali určitou činnost, na jejímž základě může být pohledávka Ad Hoc Group vůči společnosti OKD popřena. Upozornili jsme na nestandardní kroky a policie začala jednat.

Vy sám jste nabídl, že OKD koupíte. Zájemců je víc. Podnikatel Pavel Tykač s René Holečkem, obchodník s uhlím Petr Paukner s Petrem Otavou. Může ta firma za určitých podmínek, a zřejmě jen některé doly, generovat zisk?

Jestli přinášet zisk, to je otázka. Minimálně může být dopad na region menší. Jsou tam dva doly, které dokáží fungovat dalších sedm, osm let. OKD má plus minus 18 miliard obrat a přibližně stejnou výši nákladů. Je ve ztrátě, ale z toho 2,5 miliardy korun jsou odpisy. Podle našich informací lze osm až patnáct procent ročně ušetřit. To představuje tři miliardy ročně. To jsou peníze, které si můžete rozložit v čase na to, abyste tu firmu mohli dál provozovat. Jednoznačně bude už teď nutná nějaká dotace od státu. Otázka je, zda to bude miliarda nebo třeba čtyři. Na základě realizace netransparentních nevýhodných smluv a s přístupem vysát z firmy všechny finance se domníváme, že majitelé a management společnosti v čele se Zdeňkem Bakalou firmě způsobili škodu ve výši desítek miliard korun. Jsme přesvědčeni, že část těchto účelově vyvedených peněz lze získat nazpět po ovládající osobě nebo po vedení, které tyto nestandardní kroky odsouhlasilo. Prostřednictvím prokázání porušení péče řádného hospodáře lze bývalým majitelům odstavit majetek, ale jde o běh na dlouho trať.

Další zájemci mají jinou strategii. Pana Tykače a pana Pauknera víc zajímá uhlí a dodatečné činnosti. V rámci OKD měly být, jak bylo deklarováno i v privatizační smlouvě, vytvořeny rezervy, které ale nejsou. To jsou další dodatečné investice, a pokud by šlo o ekologické nebo technické sanace, pohybují se v řádech miliard. To je další zdroj pro ty, kteří budou OKD vlastnit. Otázka ale je, jestli to budete dělat efektivně. OKD, i když je úplně vytunelovaná, může stále nějakým způsobem fungovat. Z naší pozice na základě bohatých zkušeností usilujeme o získání zpět účelově vyvedených financí. To je náš core business, ale na uhlí potřebujeme partnera, který se této oblasti věnuje. V rámci OKD působí hodně lidí, kteří uhlí velmi rozumí, ti však firmu neřídí. OKD vedou zahraniční manažeři, kteří jsou nastrčenými figurkami.

Celý rozhovor si můžete přečíst na ekonomickém serveru Roklen24.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články