Proč je Lhotka zavřená? Známé koupaliště chátrá
Otevření pražského koupaliště Lhotka je opět v nedohlednu. Městská část Praha 4 nechá letos provést jen nejnutnější opravy areálu za přibližně dva miliony korun. Čeká se přitom na schválení celkového využití areálu, aby mohla začít hlavní investice. Podle občanské iniciativy S.O.S. koupaliště Lhotka postupuje město v celé věci pomalu a špatná je navíc i komunikace s radnicí.
Doba uzavření rekreačního areálu koupaliště a parku Lhotka pro veřejnost se stále prodlužuje. Jako o alespoň částečném úspěchu se nicméně dá hovořit o krocích speciální při radnici ustanovené Komise pro obnovu koupaliště Lhotka. Ta rozhodla pro zatím o nejnutnějších opravách a údržbě areálu během letošního roku.
V komisi kromě zastupitelů figuruje i zástupce iniciativy S.O.S. koupaliště Lhotka. Ta se podílí na vytvoření finální vize pro areál koupaliště. Komise se na konci června domluvila, že bude areál letos otevřen alespoň jako park. Od toho se ale upustilo a město nyní teprve připravuje nejnutnější základní opravy.
„Koupaliště Lhotka nemohlo být letos otevřeno pro veřejnost. Stav areálu neumožňoval rychlé řešení, které by splňovalo veškeré podmínky k provozování, včetně hygienických,“ uvedl pro ECHO24.cz k situaci mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. „V letošním roce zajistíme základní opravy oplocení a částečnou demolici nevyužívaných staveb a také základní údržbu areálu, půjde o částku zhruba 2 milionů korun. Pokud jde o termín demolice, čeká úřad na doručení demoličního výměru ze stavebního úřadu, což by mělo být v následujících několika dnech.“
Kdysi hojně navštěvovaná vodní nádrž s okolní zelení by se tak během letoška měla alespoň pročistit. Jaká ale bude finální podoba těchto prostor zůstává zatím otázkou. V areálu se totiž kromě travnaté plochy a nádrže nachází také betonová plocha s několika budovami šaten a občerstvení, které sloužily jako zázemí koupaliště.
Finální podoba: neznámá
„Hlavní investice bude spuštěna po schválení cílového využití, zřejmě příští rok, nemohu dnes ještě bohužel říct, v jaké podobě to bude,“ uvedl k zatím nejasné finální podobě areálu Bigas. „Investorem do areálu bude pouze městská část Praha 4. Odklízecí a demoliční práce bude provádět soukromá firma na náklady Prahy 4,“ dodal mluvčí Prahy 4 s tím, že rekreační povaha areálu s parkem a koupalištěm měla být zachována.
Situaci od letoška pomáhá řešit právě ustanovená komise. Už i občanské sdružení S.O.S. koupaliště Lhotka tak má možnost situaci s vedením městské části řešit. Iniciativa na problémy spojené s odkoupením areálu firmou Eco-Investment od státu upozorňuje již několik let.
„Hlavním viníkem celé kauzy koupaliště Lhotka není soukromá společnost, která areál koupila, ale vláda, která mu ho prodala ve výběrové soutěži, kde jediným kritériem byla cena, aniž by byla stanovena podmínka zachovat koupaliště pro veřejnost,“ uvedla pro ECHO24.cz předsedkyně S.O.S. koupaliště Lhotka Blanka Černá.
Černá je jedním z členů komise za veřejnost, která o osudu Lhotky pomáhá rozhodovat. Už v červenci došlo ke schválení úprav v menším měřítku s názvem „Úprava areálu, oprava oplocení a demolice nadzemní části objektů v areálu koupaliště Lhotka, Praha 4“ firmou Trepart, schválen byl také dodatek ke smlouvě o vypracování finálního projektu firmou Suncad.
Radnice nekomunikuje
„Bohužel vedení radnice nekomunikuje ani s členy komise pro obnovu koupaliště Lhotka, která byla ustavena na základě rozhodnutí Rady MČ a jejímž jsem členem,“ popisuje Černá obtížnou komunikaci s radnicí Prahy 4. „Na moje dotazy neodpovídá ani předseda této komise p. Růžička, natož starosta, přestože je dostává v kopii.“
Už v roce 2012 totiž iniciativa sdružující situací nespokojené občany předložila petici s přibližně 5500 podpisy a věcí se tehdy konečně začalo město zabývat. I tak ale komunikace stále vázne a některé rozhodující dokumenty si i členové Komise pro obnovu koupaliště Lhotka musí dohledávat sami na stránkách městské části. Starosta Petr Štěpánek i předseda komise Ondřej Růžička už před časem slíbili, že budou informace o koupališti zveřejňovat a členům komise zasílat mailem.
„Osobně jsem velmi skeptická a slibům, vedení radnice, že se na Lhotce příští rok koupaliště zprovozní, nevěřím,“ říká Blanka Černá z S.O.S. koupaliště Lhotka s tím, že by např. zelení ve vedení radnice chtěli na místě vybudovat koupací biotop. Podle Černé ale jen příprava takového řešení, které existuje např. v Radotíně, bude znovu kvůli všem formalitám trvat minimálně rok.
V současnosti to v areálu koupaliště vypadá stejně jako několik let. Areál od jeho uzavření v roce 2012 ale znatelně zpustl. Chátrající budovy se rozpadají a zabahněná nádrž hnije a zarůstá rákosím. Na několika místech musel už být vyměněn starý pletivový plot, který je v dezolátním stavu. Jednalo se ale o pravděpodobně dočasná řešení majitele proti osobám, které do areálu nezákonně vnikali dírami v plotu. Právě jeho vyměnění a revitalizace okolí nádrže spolu s demolicí zanedbaných budov má být prvním z řady kroků, které zde MČ Praha 4 chystá.
Aktuální snímky z Lhotky naleznete v přiložené fotogalerii.