Babišovy audity jsou nevěrohodné, tvrdí Kalousek
Reakce na audit
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pokládá audity, které o svých příjmech zveřejnil dnes ministr financí Andrej Babiš, za nevěrohodné. V této souvislosti by raději ocenil dokumenty od finanční správy či vyšetřovatelů. Užitečnost dokumentů zveřejněných společnostmi EY a PwC, kterými chtěl Babiš vyvrátit pochybnosti o svých příjmech a výdajích v souvislosti s nákupem dluhopisů, tak jak na ně poprvé upozornil Týdeník Echo, zpochybnil i předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava (ČSSD).
Babiš dnes zveřejnil závěry zpráv mezinárodních auditorských firem EY a PWC o svých příjmech, kterými chtěl vysvětlit, kde vzal na nákup dluhopisů Agrofertu. Jako první na tyto nejasnosti mezi příjmy a výdaji ministra financí, upozornil Týdeník Echo. Závěry obou auditorských firem nyní potvrdily Babišovo dřívější vyjádření, že v letech 1996 až 2015 měl celkové příjmy 2,4 miliardy korun. Obě firmy ale ve svých zprávách upozornily, že tyto dokumenty nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů.
Právě na skutečnost, že zveřejněné audity nevyhovují těmto kritériím, kritizuje například předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Audit, který si někdo objedná sám na sebe, je nevěrohodný z dané podstaty,“ sdělil České televizi. „To, co může být věrohodné, je činnost finanční správy a orgánů činných v trestním řízení,“ doplnil.
Fakt, že zveřejněné audity nejsou v souladu s mezinárodními standardy, pokládá za zvláštní i předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava. „Nerad bych zpochybňoval renomé těch firem, to bych si nedovolil. Ale jestliže to nesplňuje nějaké mezinárodní standardy, tak si myslím, že je to audit opravdu téměř k ničemu,“ uvedl pro server Echo24 Votava. Jediné, co by podle něj bylo průkazné, by bylo spárovat výpis z jeho účtu a z účtu Agrofertu a ukázat, že tam prostředky byly.
Ke zveřejněnému auditu se vyjádřil i auditor Lukáš Wagenknecht. Ten přitom kdysi platil za Babišova spojence, ministr financí si ho po nástupu do úřadu přivedl do svého týmu jako náměstka. Oba muži se však později ve zlém rozešli a Wagenknecht začal naopak svého bývalého šéfa kritizovat.
„Audit auditorů Agrofertu, který nebyl podle auditorských standardů. Celé to zní jako důvěryhodné ujištění,“ napsal Wagenknecht na svůj twitterový účet. Zároveň s tím přislíbil, že se na zprávy od auditorských firem EY a PwC blíže podívá.
Audit auditorů Agrofertu, který nebyl podle auditorských standardů. Celé to zní jako důvěryhodné ujištění.https://t.co/vSGqEfI3a0
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) 10. března 2017
Pochybnosti o zveřejněných výsledcích auditů má i analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Jde opravdu o pouhé zprávy. Jejich právní význam je nižší než význam plnohodnotného auditu,“ prohlásil.
Zveřejněná data však mohou podle Kovandy posloužit k tomu, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“, a ministr financí tak bude moci argumentovat, že disponuje příznivou zprávou hned od dvou auditorských firem. „Obě společnosti ale samy přiznávají, že plnohodnotný audit by mohl ústit v jiný závěr. „Nelze vyloučit, že i takový, který by byl vůči Babišovi méně příznivý,“ dodal Kovanda.
Audit svých osobních financí Babiš zadal pod sílícím mediálním a politickým tlakem, když nedokázal uspokojivě vysvětlit, kde získal peníze na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Na rozpory v příjmech a výdajích Andreje Babiše upozornil jako první Týdeník Echo. Z jeho majetkových přiznání a také z veřejných výroků pro média totiž vyplývá, že neměl mít dostatek legálních příjmů na nákup od daně osvobozených dluhopisů své firmy Agrofert.