Světový průzkum: Putinovi nevěří nikde. Jen ve Vietnamu a Číně

(NE)POPULÁRNÍ ŠÉF KREMLU

Světový průzkum: Putinovi nevěří nikde. Jen ve Vietnamu a ČíněNOVÉ
Vladimir Putin. Foto: FOTO: Shutterstock
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve skupině čtyř Evropanů je pouze jeden, který bez výhrad důvěřuje ruskému prezidentu Putinovi. Podobně se na šéfa Kremlu dívají i ve Spojených státech a Kanadě. Populární je Putin naopak v Číně nebo třeba ve Vietnamu. Vyplývá to z poznatků americké společnosti Pew Research Center, která se na oblibu ruského prezidenta dotazovala v celkem 39 zemích světa. 

Zatímco doma se prezident Putin tradičně těší vysoké popularitě u obyvatelstva, v Evropě a v Severní Americe o něm lidé slyšet nechtějí. Nejostřeji se proti němu vymezovali respondenti ve Španělsku, kde se celých 92 % dotazovaných vyslovilo v tom smyslu, že šéfovi Kremlu nedůvěřuje. V těsném závěsu následuje Polsko (87 %) a Francie (85 %). Ukrajina, která je de facto ve válečném stavu s Ruskem, trochu překvapila, protože se proti prezidentu Putinovi vyslovilo „jen“ 84 % dotazovaných. 

Podobná je situace i v Severní Americe. Ve Spojených státech a v Kanadě na prezidenta Ruské federace nahlíží kriticky tři ze čtyř respondentů – v USA se proti němu vyslovilo 75 % dotazovaných, u jejich severních sousedů to pak bylo 76 %. Studie kromě negativních názorů mapuje i názory pozitivní. Ty jsou častější ve Spojených státech, kde se pro ruského prezidenta vyslovilo 21 % respondentů, zatímco v Kanadě Putinovi „fandí“ jen 17 % respondentů. 

Popularitu se šéfovi Kremlu nepodařilo získat ani na Blízkém (Středním) východě, kde je s výjimkou Libanonu rovněž vnímán vesměs negativně. Nejmenší popularitě se těší v Jordánsku (81 %), v těsném závěsu následuje Izrael (74 %). Svoji současnou politikou se mu nepodařilo přesvědčit ani palestinské Araby, kteří mu nedůvěřují z 64 %. Pozitivněji – i když jen nepatrně – je ruský vůdce vnímán v Turecku (60 % proti, 29 % pro) a Libanonu (58 % proti, 42 % pro). 

Číňané Putinovi fandí. A Vietnamci taky

Jednoznačně negativně pak na ruského prezidenta nahlížejí i latinskoamerických zemích, které byly do výzkumu Pew Research Center zařazeny. Asi nejvíce překvapivě to působí v Brazílii – zemi, která je spolu s Ruskem členem ekonomického společenství BRICS. V bývalé portugalské kolonii Putinovi nevěří 66 % dotazovaných. Důvěru mu vyslovilo 23 % respondentů. Podobně se na něj dívají i v dalších státech regionu, zejména ve Venezuele (70 %), Mexiku (58 %) a Argentině (57 %).

O poznání lépe je pak ruský vůdce vnímán v Asii a Oceánii. Přestože i zde jsou země, kde Putina jednoznačně odmítají – například Austrálie, Japonsko nebo Jižní Korea – jsou zde i takové, kde ho mají naopak rádi. Do tohoto bloku patří například Vietnam, kde ruskému prezidentovi „fandí“ 70 % respondentů, což je mezi zeměmi, které byly do studie zařazeny, zdaleka nejvíc. Oblíbený je i v Číně, i když zde jeho popularita možná nedosahuje takové úrovně, jakou by si přál. Pozitivně na něj nahlíží 54 % obyvatel Říše středu. 

Ani Africké státy rozhodně nepatří k těm, které by trpěly zvýšeným výskytem „rusofilů“. Přestože i zde lze nalézt země, kde se prezident Putin těší relativní podpoře (například Nigérie, Ghana nebo Tanzánie), obecně převládá spíše negativní názor. Co víc, Putinovi odpůrci převažují i v další zemi skupiny BRICS, a sice v Jihoafrické republice, kde tvoří 41 % dotazovaných. To sice nepředstavuje nadpoloviční většinu, ale i tak toto číslo převyšuje počet příznivců (28 %). Zbylých 31 % respondentů se nevyjádřilo ani pro ani proti.

Čtěte také: Časy se mění. Bush mladší je oblíbenější, než Obama

Nejpopulárnější britské jméno pro novorozence: Muhammad

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články