Sněmovní kočkopes: kdo podepsal Klausův zákon. Dle TOP 09 je ochranou dezinformací
Cenzura na sítích
Návrh poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (ODS), který chce trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích, sebral podporu napříč sněmovnou. Podpis pod něj připojily přes tři desítky poslanců ze sedmi stran – vládních i opozičních, chybí jen zástupci Pirátů a TOP 09. Podle šéfa jejího klubu Miroslava Kalouska totiž nejde o ochranu svobody slova, ale ochranu dezinformační války. Naopak podporovatel novely Patrik Nacher z ANO zase hovoří o boji proti dobře míněné moderní cenzuře, která se v dnešní době cenzurou raději nenazývá.
V Klausově pojetí by za mazání příspěvků uživatelů hrozilo provozovatelům nebo správcům těchto internetových platforem podle navrhované novely až tříleté vězení. Dalšími možnostmi jsou zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 000 uživateli. Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.
„Důkaz nízké digitální gramotnosti“
V pátek odeslanou předlohu podepsalo 34 poslanců v podstatě napříč celým sněmovním spektrem. Kromě zástupců ODS jsou mezi i zákonodárci vládního ANO, sociální demokracie, SPD, komunistů, lidovců i STAN. Chybí podpisy poslanců za Piráty a TOP 09.
Ta už avizovala, že ruce pro návrh nezdvihne. „Facebook je soukromá společnost a stát jí nemá co mluvit do toho, jaká si nastaví pravidla. Tohle není návrh na ochranu svobody slova, ale na ochranu dezinformační války, kterou vedou autoritativní režimy proti nám a našim spojencům,“ napsal v neděli předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek. TOP 09 bude hlasovat proti, dodal.
Facebook je soukromá společnost a stát jí nemá co mluvit do toho, jaká si nastaví pravidla. Tohle není návrh na ochranu svobody slova, ale na ochranu dezinformační války, kterou vedou autoritativní režimy proti nám a našim spojencům. @TOP09cz bude proti. https://t.co/SLgdjuvUwG
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 27. ledna 2019
Za nereálné řešit věc na úrovni České republiky považuje Klausův návrh poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Pirátská strana se dlouhodobě označuje jako odborník na digitální sféru. „Možné to je leda na úrovni EU. Návrh pana Klause může navíc způsobit celou řadu problémů, například zahlcení sociálních sítí spamem. Podpora dalších poslanců svědčí o jejich nízké digitální gramotnosti,“ napsal Ferjenčík pro Echo24 ve zprávě.
Zápas s „dobře míněnou cenzurou“
Patrik Nacher za ANO vidí hlavní potíž ve špatné interpretaci předloženého návrhu. „Nejedná se o trestání někoho, kdo by chtěl zablokovat, smazat nebo zrušit nějaké stanovisko nebo komentář na svém vlastním profilu,“ sdělil deníku Echo24. „V případě, že to porušuje zákon, tak takový příspěvek by se samozřejmě mazat měl. Ale to už zná ten zákon,“ upozorňuje Nacher na legislativu, která už nyní zakazuje všemožné projevy nenávisti a trestá je.
Podle něj je důležité se vyhnout diskriminaci a omezovaní práv běžného uživatele, aby nebyl trestán za svůj názor odchylující se od mainstreamového mínění a aby mu bylo umožněno si obsah na svém profilu libovolně uzpůsobovat. „Tady jde o obecný přístup velkých provozovatelů sociálních sítí ke svým uživatelům,“ řekl poslanec ANO a pražský zastupitel.
Navrhovanou novelu vnímá jako ochranu před cenzurou, která se dnes jako cenzura nejmenuje a která se v poslední době objevuje v západním světě. Vždy na počátku s nějakým dobrým úmyslem, dodal Nacher. „Já si myslím, že to podepsali ti, kteří tohle jednání zaznamenali, tudíž to vnímají velmi citlivě,“ míní.
Víc než fake news a dezinformací se bojím boje proti nim
Podobně mluví poslanec ODS Jan Skopeček, jehož podle jeho slov k podpisu vedla obava z omezování svobodné diskuze na sítích. „Nositelé nepohodlných názorů dnes nejsou jen pod tlakem politické korektnosti a terčem nenávistnch reakcí majitelů té jediné správné pravdy. Stává se dokonce, že jsou jejich příspěvky cenzurovány, mazány, a to nad rámec zákona, který brání zneužití svobody slova k cílům ohrožujícíh svobodu druhých nebo demokratických charakterů státu,“ prohlásil Skopeček pro deník Echo24.
Podle něj je maximální svoboda projevu jedním z hlavních atributů demokratické společnosti. „Více než takzvaných fake news a dezinformací, proti nimž je jedinou obranou vzdělání a svobodná argumantace v rámci svobodné diskuze, se obávám boje proti fake news a dezinformacím,“ řekl poslanec ODS a stranický expert na ekonomiku a finance. Takový boj může snadno sklouznout k umlčování těch politických názorů, které dnes nejsou trendy, míní. „S naší historickou zkušeností bychom na to měli být citlivější než kdokoliv jiný,“ doplnil Skopeček.
Před sněmovnou návrh projedná vláda
O přijetí předložené novely rozhodnou zákonodárci, ještě před nimi ji nicméně posoudí vláda. Pod návrh se kromě jmenovaných poslanců podepsali také Marek Benda za ODS, místopředseda SPD Radim Fiala se svým stranickým kolegou Lubomírem Volným, za sociální demokraty jejich místopředseda Jaroslav Foldyna a za komunisty Zdeněk Ondráček.
ODS:
Václav Klaus mladší
Zuzana Majerová
Jiří Ventruba
Jakub Janda
Jan Zahradník
Petr Beitl
Ilona Mauritzová
Stanislav Blaha
Jaroslav Martinů
Marek Benda
Karel Krejza
Jan Bauer
Vojtěch Munzar
Jan Skopeček
ANO:
Aleš Juchelka
Patrik Nacher
Barbora Kořanová
Miloslava Rutová
Věra Adámková
Josef Hájek
Tomáš Kohoutek
Andrea Brzobohatá
Marcela Melková
Karel Rais
ČSSD:
Jaroslav Foldyna
STAN:
Petr Pávek
SPD:
Tereza Hyťhová
Radim Fiala
Lubomír Volný
Marian Bojko
Ivana Nevludová
KDU-ČSL:
Stanislav Juránek
KSČM:
Ivo Pojezný
Zdeněk Ondráček
Václav Klaus mladší ohlásil přípravu předlohy už loni v létě. „Svoboda slova je jedním ze základů naší civilizace. Lidé mají právo sdělovat své názory, chytré i hloupé, inspirativní i provokativní. Hranice je velmi tenká,“ uvedl tehdy Klaus. Svobodný internet je podle něho důležitou součástí svobody slova, když naboural monopol tradičních médií.
Poslední dobou podle Klause vzniká tlak dostat internet pod kontrolu. „Spousta lidí je blokována za naprosto nevinné názory nebo prostě názory vyplývající z jejich smýšlení,“ soudí. Odmítl argumenty, že sociální sítě provozují soukromé společnosti, které si mohou nastavit podmínky tak, jak chtějí.