Peroutkolog Ovčáček. Zemanův hlas expertem i na vývoj názoru

ODPOVĚĎ NA VŠECHNO

Peroutkolog Ovčáček. Zemanův hlas expertem i na vývoj názoruNOVÉ
Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
1
Domov

Jan Kálal

Odmítá přiznat prohru. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček stupňuje kauzu údajného textu novináře Ferdinanda Peroutky. Tedy statě Hitler je gentleman, kterou měl Zeman ještě jako mladý badatel vidět v časopise Přítomnost vlevo dole. Ovčáčka, který po díle měsíce marně pátrá, nepřesvědčil ani text, ve kterém sám Peroutka odsuzuje ty, kdo Hitlera za gentlemana označili.

Vypadalo to jako tečka za absurdním dramatem, který od ledna předvádí Hrad národu. Spolek Idealisté.cz, který působí v rámci ČSSD, ve čtvrtek upozornil na Peroutkovo rozhlasové vystoupení ze 60. let minulého století.

„V třicátých letech velké neštěstí bylo přivoděno tím, že značná část evropské diplomacie považovala Adolfa Hitlera koneckonců za gentlemana,“ měl říct novinář a publicista před více než 50 lety – 12. května 1962. Věta je součástí publikace Mluví k vám Ferdinand Peroutka, v níž jsou přepisy jeho rozhlasových hovorů.

Ovčáček, který ve volných chvílích pátrá po domnělém textu a v pracovní době se snaží přinést veřejnosti důkazy o Peroutkově morálním selhání, reagoval zprvu opatrně. „Určitě je to velmi zajímavé,“ citoval jeho čtvrteční reakci server iDNES.cz. Jenže neuplynulo ani 24 hodin, a mluvčí Hradu už je zase zpátky pevně na kolejích.

Čtěte také: Ovčáček se už omluvil. Kdy se omluví Peroutka?

Na svém Twitteru Ovčáček kontroval tím, že výrok ilustruje vývoj Peroutkových názorů. „K Idealiste.cz: Výrok je až z 60. let. Ve 30. letech se názor Ferdinanda Peroutky na Německo vyvíjel až k volání po dobrém poměru k Třetí říši,“ zmínil a odkázal na novinářův text Nový poměr k Německu z 29. prosince 1938. Z něj Ovčáček vytrhl větu: „V loyálním styku s německou říší chceme pracovati pro další život svého národa na prostoru, který nám zůstal.“

Svůj protitah vypustil hradní mluvčí během prezidentské návštěvy v Olomouckém kraji. Soudě podle jeho dalších příspěvků to bylo zřejmě někde na trase mezi Velkými Losinami, kde Zeman kynul občanům v termálních lázních. A mezi Šumperkem, kde hlava státu přišla mezi lidi na náměstí.

Prezident, který celou kauzu odstartoval výrokem na lednové konferenci Let My People Live, původně ohraničil Ovčáčkovi termín pátrání koncem června. A pak sliboval veřejnosti omluvu. Svůj názor ale v rozhovoru pro Blesk.cz přehodnotil a vytyčil nový plán – omluví se maximálně za Ovčáčkovu badatelskou neschopnost a na nalezení článku vypíše odměnu „ze své kapsy“.

Kvůli hradnímu počínání se s Českou republikou rozhodla soudit Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Před soud se spor „o české dějiny“ má dostat letos na podzim.

Čtěte také: Pana Ovčáčka fascinoval komunismus. Máme důkazy