11 vězňů se úmyslně otrávilo v Pardubicích

Podivný případ z vězení

11 vězňů se úmyslně otrávilo v PardubicíchAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vězni ve věznici Pardubice se zřejmě úmyslně přiotrávili. Jedenáct z nich si v úterý v podvečer vzalo silný lék proti srdeční arytmii, potvrdila vězeňská služba. Podle ČT, která hovořila o 13 vězních, dokonce jeden z nich zemřel, další dva museli záchranáři resuscitovat a jsou ve velmi vážném stavu. Vězeňská služba ovšem úmrtí nepotvrdila. Všem postiženým byl vypumpován žaludek a několik z nich muselo být převezeno do nemocnice, uvedla ve svém vysílání Česká televize.

„Zasahovali jsme v pardubické věznici, do nemocnice jsme odvezli osm mužů mladšího věku, dva byli ve vážném stavu, šest v lehčím,” řekla serveru Novinky.cz mluvčí pardubických krajských záchranářů Helena Škuligová, která úmrtí jednoho z nich nepotvrdila. Zbylí vězni jsou hospitalizováni v nemocnici v Chrudimi.

Čtěte také: Janoušek potřetí žádá o přerušení trestu. Kvůli svému zdraví

„V této chvíli Vězeňská služba nemá hlášeno ani potvrzeno žádné úmrtí,“ uvedl Blanda. „Věc je v šetření,“ dodal. Podobně se vyjádřil ředitel pardubické věznice Tomáš Kubín. „Věc prověřují naše kontrolní orgány. Odsouzení jsou střeženi v civilních zdravotnických zařízeních,“ řekl ČTK. K důvodu či příčině otrav informace neměl, protože je na dovolené na Slovensku.

Mluvčí zdravotnických záchranářů uvedla, že sanitky převezly pacienty z věznice do nemocnic v Pardubicích a Chrudimi. „Dva z nich byli ve vážném stavu, v bezvědomí, u ostatních byl stav méně závažný,“ řekla Škuligová ČTK. Událost byla záchranářům nahlášena v 16:54 jako bezvědomí. Lékař na místě zjistil hromadné předávkování léky. Vězni byli podle mluvčí ve věku 17 až 21 let.

Mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel ČTK potvrdil, že v pardubické nemocnici bylo několik vězňů hospitalizováno. „Lékaři pracují na jejich ošetření, k počtu osob a jejich stavu se nebudeme vyjadřovat. Informaci o jednom úmrtí nemám,“ uvedl Korel.

Podle ČT si vězni zřejmě plánovaně vzali velkou dávku léků na srdeční arytmii. Zdravotníci všem vypumpovali žaludek, dva z otrávených museli záchranáři resuscitovat. Osm vězňů bylo převezeno do pardubické nemocnice a tři do chrudimské, uvedla televize.

Okolnosti případu z Pardubic jsou zatím nejasné, ale výraznější protesty, do kterých se zapojí více odsouzených, nejsou v českých věznicích příliš obvyklé. Největší protest v historii samostatné ČR vypukl začátkem ledna 2000 ve Vinařicích na Kladensku. Nepokoje trvaly týden a zapojili se do nich vězni z 15 z celkem 33 věznic v ČR. Důvodem protestů, které začaly jako hladovka a přerostly v otevřený odpor proti vězeňskému řádu, byly přísnější předpisy a špatné sociální podmínky ve věznicích. Nikdo z protestujících nebyl trestně stíhán, padly jen kázeňské tresty a vězni museli uhradit škody.

V červenci 2004 pak protestovali vězni ve vinařické věznici znovu. Zhruba třetina z tisícového osazenstva odmítla přijmout stravu a začala hlasitě protestovat proti tehdejší novele zákona o výkonu trestu, která omezila odsouzeným s dluhem vůči státu možnost utratit peníze, které si ve věznici vydělají. Vězeňská služba reagovala přemístěním protestujících, hlavní organizátoři protestů pak dostali kázeňské tresty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články