Podněcování ke stalkingu? Může Jančura zveřejnit telefon premiéra?

MINISTR VNITRA NA ŽLUTÝCH AUTOBUSECH

Podněcování ke stalkingu? Může Jančura zveřejnit telefon premiéra?NOVÉ
Reklama na autobusech RegioJet. Text odkazuje k dřívějšímu ministru vnitra za ODS Ivanu Langerovi, u něhož se hovořilo o propojení s organizovaným zločinem. Foto: FOTO: Printscreen Twitter/Jiří Koubek
2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Majitel společnosti Student Agency, který nechal na své žluté autobusy vylepit telefonní čísla na premiéra Bohuslava Sobotku a ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD), neporušil zákon, říká advokátka Eva Ondřejová. Veřejně činné osobnosti mají totiž v zákoně výjimku. V médiích se také začalo mluvit o možném podněcování ke stalkingu, nic takového ale podle Ondřejové v české legislativě zakotveno není.

„Můžeme si o tom myslet co chceme, ale k porušení zákona nedošlo,“ uvedla pro server ECHO24 Ondřejová, která se specializuje na ochranu osobnosti. Podle ní existuje v zákoně o ochraně osobních údajů výjimka, podle které má veřejně činná osoba menší právo na soukromí. „Obě jsou to osoby veřejně činné, předpokládám, že ta čísla mají i na vizitkách, které rozdávají různým lidem, a za této situace se nedá mluvit o zásahu do osobních práv,“ vysvětlila Ondřejová.

Připomněla přitom několik let staré rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v případu skupiny Ztohoven, která v rámci výstavy zveřejnila čísla politiků. Právě tenkrát úřad uvedl, že tato výjimka existuje. „Domnívám se, že tohle je obdobná situace,“ dodala advokátka. Sám úřad ale zatím nechtěl případ se žlutými autobusy komentovat. V sobotu mluvčí ÚOOÚ David Pavlát uvedl, že úřad neví, o jaká čísla se jedná, a tudíž se k tomu nemůže vyjádřit. V pondělí na dotaz serveru ECHO24, zda se zveřejněním čísel dále zabýval, neodpověděl.

Hrozí Chovancovi stalking?

Jančura nechal žluté autobusy polepit reklamou proti Chovancovi, protože se mu nelíbí reorganizace policejních útvarů, kterou Chovanec minulý týden podepsal. Podle Jančury dojde k narušení vyšetřování významných kauz. „Rozhodl jsem se kampaní na svých autobusech podpořit Roberta Šlachtu, protože mám obavu, že cílem změn v policii prosazovaných ministrem Chovancem a ČSSD je zastavit vyšetřování významných korupčních kauz propojených zejména s kmotry a politiky,“ píše Jančura v prohlášení, které má server ECHO24 k dispozici.

Zejména na sociálních sítích se diskutuje o tom, zda podobné zveřejnění čísla není ve skutečnosti podněcováním ke stalkingu. Podle Ondřejové však něco takového v české legislativě zakotveno není. „Mohli bychom se to pokusit zařadit pod nějaké nabádání ke kyberšikaně, ale už z definice stalkingu vyplývá, že se člověk musí dostat do nebezpečné situace,“ říká Ondřejová, podle které se ale v tomto případě Jančura nesnaží vzbudit v lidech pocit ohrožení nebo strachu. „Panu ministrovi to pravděpodobně zahltí telefon, ale to je asi vše,“ dodává.

Chovancova odveta

Sám Jančura zveřejnění telefonních čísel za nevhodné nepovažuje. Občané by podle něj měli mít právo říct svým politikům, co si myslí. „Pokud politik ztratí kontakt se svými občany, může občan navázat kontakt s politikem sám,“ řekl Jančura. Občané podle něj mají právo se k tak zásadním změnám, jako jsou ty v policii, vyjádřit, ale mají povinnost se chovat slušně a uctivě.

Chovanec na Jančurovu „autobusovou kampaň“ odpověděl v neděli videem, které zveřejnil na YouTube. Ve videu ministr děkuje Jančurovi, že mu před volbami poskytl zdarma reklamu na svých autobusech. Také mu vzkázal, že lidi má rád a jejich názory si rád přečte. Chovanec na videu také mluví o společných rysech Jančurova a Babišova podnikání a chování a dodává, že jako oni nikdy nebude. Sám sebe přitom ministr vnitra označuje za „slušného politika z Plzně“.

Na zadní části žlutých autobusů RegioJet je fotografie Chovance s různými obměnami textu. Na některých je nápis Langer II., který odkazuje k dřívějšímu ministru vnitra za ODS Ivanu Langerovi, u něhož se hovořilo o propojení s organizovaným zločinem, a heslo „ČSSD ve stopách ODS“. Druhá varianta reklamy nese nápis „Mafián? Nebo jen řízen mafií? Proč chce zrušit ÚOOZ?“. Nápis je vždy doprovázen telefonním číslem ministra vnitra Chovance a premiéra Sobotky a výzvou, ať jim lidé slušně napíší, co si o tom myslí.

Jančura se ale tímto krokem opět přiklonil na stranu ministra financí Andreje Babiše, kterého podporoval během parlamentních voleb v roce 2013. Kvůli kauze Čapí hnízdo se od něj ale později distancoval a nechal se také odstranit ze seznamu Babišových podporovatelů. Nyní se ve sporu o reorganizaci policie opět názorově přiklonil k ministru financí.

Čtěte také: Díky za reklamu, vzkazuje na videu Chovanec Jančurovi

Jančura zveřejnil čísla politiků. Porušil tím zákon?

Jančura zneuctil ministra Chovance na svých autobusech

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články