Policie čte 9 měsíců knihu o islámu. A prošvihla lhůtu

Žaloba se odkládá

Policie čte 9 měsíců knihu o islámu. A prošvihla lhůtuNOVÉ
Bilal Philips Foto: Wikipedia
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Do konce ledna měli kriminalisté rozhodnout, zda vydání islámské knihy Základy tauhídu, kvůli níž policie loni podnikla razii v pražské mešitě, bylo trestným činem, a jestli za to pošlou před soud obviněného expředsedu pražských muslimů Vladimíra Sáňku. Policie ale po devítiměsíčním vyšetřování stále není u konce a požádala o prodloužení lhůty.

Komando maskovaných policistů vpochodovalo loni 25. dubna do mešity na pražském Černém Mostě uprostřed muslimských modliteb. Pod hrozbou střelby donutilo řadu přítomných zůstat sedět několik hodin a prohledávalo prostory modlitebny i přilehlé kanceláře Islámské nadace. Dvacet lidí bylo předvedeno k výslechu a jeden z nich, tehdejší předseda pražské Muslimské obce Vladimír Sáňka, byl obviněn. Policie se domnívá, že Sáňka se dopustil trestného činu tím, že připravil vydání kontroverzní islámské knihy Bilala Philipse Základy tauhídu.

„Policejní orgán požádal o prodloužení lhůty stanovené trestním řádem a v únoru bude ještě provádět některé úkony trestního řízení,“ říká žalobce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Proč policie potřebuje po více než tři čtvrtě roce na potvrzení či odložení obvinění ještě více času, odmítl státní zástupce vysvětlit.

Další expertiza

Vyšetřovatelé mají mimo jiné od začátku roku k dispozici posudek experta na extremismus Miroslava Mareše, který – podle deníku Právo – se přiklonil k názoru, že kniha islámského učence, jemuž kvůli radikálním postojům zakázaly vstup Německo či Británie, zákon porušila. V Základech tauhídu se mimo jiné píše o tom, že "je nutné své neislámské vlády upřímně nenávidět", z kontextu je ale zřejmé, že autor nemá na mysli vlády evropských zemí či USA, ale komentuje situaci v muslimských zemích.

Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním policie požádala o další expertizu k problematické knize. V případě obžaloby by šlo zřejmě o první případ, kdy by soud v Česku řešil šíření náboženské nenávisti. Základy tauhídu v Česku vyšly už v roce 2012 a policii na ně upozornil několik měsíců před zásahem bývalý muslim Lukáš Lhoťan.

„Domnívám se, že vyšetřování trvá tak dlouho proto, že se nemohou shodnout, jestli to zahrají do autu s tím, že se zas tolik nestalo, nebo zda tato radikalizace v podobě chození po hraně zákona je už problém,“ míní Lhoťan. Podle něj může policie zvažovat i žalobu na další lidi, protože na vydání knihy, která vyšla v nakladatelství Ústředí muslimských obcí, se nepodílel pouze Sáňka. Spekuluje se také o tom, že cíl mohutné razie policejních ozbrojenců v mešitě mohl být jiný, než pouhé „zajištění důkazů“ v případě knihy, které byla v Česku v té době volně k dostání už dva roky.

Sdílet:

Hlavní zprávy