Napadají je tyčemi, noži i mačetami. Ženy se pak k násilníkům vracejí
MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN
Devatenáctiletá žena se svým šestiměsíčním dítětem čeká na ošetření. Její manžel ji zbil už mnohokrát. Čtyřikrát jí zlomil ruku. Policie ji vždy přesvědčovala, aby se k němu vrátila. Takový scénář zažívají každý den stovky žen. Celý svět slaví Mezinárodní den žen, v řadě zemí jsou ale ženy stále ještě terčem násilí, nejčastěji ze strany svých nejbližších.
Organizace Lékaři bez hranic při příležitosti svátku žen vydala zprávu o sexuálním a rodinném násilí páchaném na ženách v Papui-Nové Guineje. Zpráva je nazvána Návrat k násilníkovi, protože ženy ale i děti, které se stanou obětí násilných činů, nemají kam a jít a často se tak vrací k násilnickým partnerům či rodičům.
Lékaři bez hranic v této oblasti od roku 2009 ošetřili téměř 28 tisíc obětí sexuálního nebo rodinného násilí. Drtivá většina pacientů (94 %) byly ženy a dívky, násilí na nich se přitom téměř v polovině případů dopouštěli jejich partneři. Násilníci se jen zřídka kdy zodpovídají ze svých činů, a to přestože tři čtvrtiny obětí sexuálního násilí pachatele znaly. Policie zde není dostatečně vyškolena a nemá dostatek lidí, kteří by se případy zabývali.
„Pokud úřady nezasáhnou, ženy zůstanou uvězněné v násilných vztazích, bez šance uchránit sebe či své děti před ubližováním,“ varuje vedoucí mise Lékařů bez hranice na Papui-Nové Guineji Angelika Herbová.
V ohrožení jsou i děti
Sexuální a rodinné násilí se přitom netýká pouze žen. Více než polovina (56 %) obětí sexuálního násilí byly děti a každé šesté dítě bylo mladší pěti. V systému jsou navíc zásadní mezery, a to především v péči o dětské oběti násilí. V celé zemi totiž funguje pouze šest ubytovacích zařízení, které poskytují bezpečné útočiště, přičemž pět z nich je v hlavním městě Port Moresby.
Žádné z těchto zařízení přitom nepřijímá děti bez doprovodů dospělých. Děti se tak dostávají do stejné situace, jako týrané ženy. „Zranitelné děti, které jsou doma znásilňovány či bity, se budou stále vracet k těm, jež jim ubližují,“ dodává Herbová. Násilí se na obětech se ale opakuje. U dětí k tomu dochází dokonce ještě častěji než u žen. Zatímco u žen zažilo opakované násilí 10 %, u dětí to je téměř 40 %.