13 MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN

Napadají je tyčemi, noži i mačetami. Ženy se pak k násilníkům vracejí

FOTOGRAFIE UVNITŘ

Témata: , ,

Devatenáctiletá žena se svým šestiměsíčním dítětem čeká na ošetření. Její manžel ji zbil už mnohokrát. Čtyřikrát jí zlomil ruku. Policie ji vždy přesvědčovala, aby se k němu vrátila. Takový scénář zažívají každý den stovky žen. Celý svět slaví Mezinárodní den žen, v řadě zemí jsou ale ženy stále ještě terčem násilí, nejčastěji ze strany svých nejbližších.

Organizace Lékaři bez hranic při příležitosti svátku žen vydala zprávu o sexuálním a rodinném násilí páchaném na ženách v Papui-Nové Guineje. Zpráva je nazvána Návrat k násilníkovi, protože ženy ale i děti, které se stanou obětí násilných činů, nemají kam a jít a často se tak vrací k násilnickým partnerům či rodičům.

Lékaři bez hranic v této oblasti od roku 2009 ošetřili téměř 28 tisíc obětí sexuálního nebo rodinného násilí. Drtivá většina pacientů (94 %) byly ženy a dívky, násilí na nich se přitom téměř v polovině případů dopouštěli jejich partneři. Násilníci se jen zřídka kdy zodpovídají ze svých činů, a to přestože tři čtvrtiny obětí sexuálního násilí pachatele znaly. Policie zde není dostatečně vyškolena a nemá dostatek lidí, kteří by se případy zabývali.

„Pokud úřady nezasáhnou, ženy zůstanou uvězněné v násilných vztazích, bez šance uchránit sebe či své děti před ubližováním,“ varuje vedoucí mise Lékařů bez hranice na Papui-Nové Guineji Angelika Herbová.

V ohrožení jsou i děti

Sexuální a rodinné násilí se přitom netýká pouze žen. Více než polovina (56 %) obětí sexuálního násilí byly děti a každé šesté dítě bylo mladší pěti. V systému jsou navíc zásadní mezery, a to především v péči o dětské oběti násilí. V celé zemi totiž funguje pouze šest ubytovacích zařízení, které poskytují bezpečné útočiště, přičemž pět z nich je v hlavním městě Port Moresby.

Žádné z těchto zařízení přitom nepřijímá děti bez doprovodů dospělých. Děti se tak dostávají do stejné situace, jako týrané ženy. „Zranitelné děti, které jsou doma znásilňovány či bity, se budou stále vracet k těm, jež jim ubližují,“ dodává Herbová. Násilí se na obětech se ale opakuje. U dětí k tomu dochází dokonce ještě častěji než u žen. Zatímco u žen zažilo opakované násilí 10 %, u dětí to je téměř 40 %.

Čtěte také: ‚Odmítnout manželovi sex je důvodem k bití‘


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.