Země nadřazují své zájmy, EU nemusí přežít, varuje slavný politolog
Je EU dost silná?
Příval stovek tisíc migrantů, se kterými se potýkají evropské země, otestuje, jestli vydrží Evropská unie. Je o tom přesvědčen americký politolog Fareed Zakaria, který napsal několik knih o mezinárodních vztazích a geopolitice. Zakaria vidí největší hrozbu v tom, že ve státech posilují nacionalistické tendence a země dávají přednost střežení vlastní hranic jako řešení migrační krize.
„Obávám se, že evropský experiment nepřežije, když každá země bude nadřazovat národní identitu nad tu evropskou,“ řekl Zakaria pro The Huffington Post, čímž má na mysli projekt Evropské unie. Právě to podle politologa členové dělají ve snaze čelit migrační krizi.
Zakaria to dokládá tím, že získávají na popularitě nacionalistické strany, které zároveň vystupují proti běžencům. Jako příklad uvedl nizozemskou Stranu pro svobodu Geerta Wilderse nebo maďarský Fidesz Viktora Orbána, který se dostal do vedení země.
Nacionalistické tendence se podle politologa projevují také tím, že strany zostřují kontroly na hraničních přechodech jako Dánsko nebo Švédsko. Rakousko tento týden vyslalo na hranici se Slovinskem pět set vojáků. Podle Zakarii tím ohrožují jednu z klíčových politik EU, a to svobodu pohybu v rámci Schengenu.
Čtěte také: Rakousko posílá na hranice vojáky. Kvůli kontrolám migrantů
Zakaria je přesvědčen, že řešení „není o penězích, ale o identitě“. V poslední době podle něj posiluje národní identita a oslabuje ta evropská. „Dvě generace po druhé světové válce považovaly samy sebe v první řadě za Evropany, za příslušníky národa až na druhém místě. … Migrační krize vynesla národní identitu na první místo, evropskou na druhé,“ dodal.
Politolog indického původu hovořil s americkým listem na Světovém ekonomickém fóru, které probíhá ve švýcarském Davosu. Fareed Zakaria působí také jako žurnalista v americké televizi CNN, kde uvádí vlastní pořad.