Americké úřady selhaly: Střelkyni ze San Bernardina třikrát prověřovaly
Imigrační úřady neprověřily sociální sítě
Američané si sypou popel na hlavu. Jejich vízový systém totiž neodhalil nebezpečí v podobě zradikalizované Tashfeen Malikové, střelkyně ze San Bernardina. Žena minulý týden spolu se svým manželem Syedem Farookem zastřelila na vánoční besídce v budově střediska sociálních služeb 14 lidí a další dvacítku zranila. Přitom ji v loňském roce třikrát prověřovaly úřady USA, upozorňuje deník The New York Times.
Malikové byl pobyt v USA povolen loni a to na základě víza udělovaného partnerům a rodinným příslušníkům Američanů. Její manžel Farook byl totiž synem pákistánských imigrantů narozených v Chicagu. Kvůli svému pákistánskému původu musela Maliková absolvovat pohovor a projít podrobnými prověrkami své minulosti, rodinných a pracovních vazeb či míst, která v životě navštívila.
Sedmadvacetiletá Maliková podstoupila třífázovou bezpečnostní kontrolu. Nejprve ji ministerstvo vnitřní bezpečnosti prověřilo ve své národní bezpečnostní databázi. Následně prošla její žádost o vydání víza kontrolou na ministerstvu zahraničí. To ověřilo její otisky a porovnalo je s databázemi. Po přestěhování do USA a svatbě s Farookem musela žena ještě požádat o zelenou kartu. Právě tehdy následovala poslední fáze bezpečnostní prověrky.
Maliková dokonce podstoupila dva osobní pohovory, přiznaly americké úřady na základě vyšetřování. První ještě v Pákistánu s pracovníkem konzulátu a druhý s imigračním úředníkem v USA. Obě americká ministerstva si však stojí za tím, že nikde nepochybila, že jednala v souladu s protokolem. Ani FBI neměla o Malikové žádné informace, které by vzbuzovaly znepokojení.
Právě probíhající vyšetřování však odhalilo, že byla Maliková zastánkyní radikálního islámu. Otevřeně podporovala džihád a to na sociálních sítích. Napsala zde dokonce, že ,,chce být jeho součástí“. A Američané přiznali, že kdyby tyto příspěvky odhalili dříve, mohli by útoku v San Bernardinu zabránit.
V USA se proto intenzivně probírá otázka, zda by ministerstvo vnitřní bezpečnosti mělo v rámci prověřování osob kontrolovat i jejich profily na internetu, zejména sociálních sítích – tedy provádět tzv. screening. Mnoha lidem se to však zdá nanejvýš nereálné z důvodů vysokého počtu návštěvníků. Na americkou půdu ročně vstoupí desítky milionů lidí – ať už za účelem turismu, dočasné pracovní nabídky nebo se sem stěhují.
Prezident Barack Obama mezitím nařídil přezkoumání vízového programu K-1, na jehož základě cizinec, který se provdá či ožení za Američana, získává trvalý pobyt a eventuálně i americké občanství. Administrativa prezidenta chce prověřit, jak výrazně by začlenění screeningu zpomalilo procesy v rámci programu K-1. A imigrační úřad má po útoku v San Bernardinu zpětně prověřit všech 90 tisíc osob, které v posledních dvou letech vstoupily do USA stejným způsobem jako Maliková.