1 Novela zákona

Šance pro tisíce učitelů. ‚Prázdninové vyhazovy‘ končí?

NOVÉ

Témata: , ,

Každý rok se opakuje ta samá situace: na úřadech práce se začátkem prázdnin hlásí tisíce učitelů, kteří kvůli pracovním smlouvám uzavřeným jen na školní rok dostali na léto výpovědi. S tím by ale měl být brzy konec. Poslanci ve středu v závěrečném čtení hlasují o zákonu, který řetězení desetiměsíčních smluv zakazuje.

Ačkoliv přesná čísla neexistují, ministerstvo školství odhaduje, že se účelové propouštění na dva prázdninové měsíce může týkat stovek i tisíců učitelů. Jen letos v červenci se na úřad práce přihlásilo téměř 3850 učitelů, což bylo zhruba o 3400 více než v červnu.

Nyní již bývalý ministr školství Marcel Chládek proto přišel začátkem roku s novelou zákona o pedagogických pracovnících, která podobnou praxi zakazuje. Chládkův záměr jasně podpořila vláda a za svou ji vzala i současná ministryně Kateřina Valachová.

Čtěte také: Chceme mladé učitele? Řešení existuje

Změna, která má skoncovat s praxí, kdy učitelé pracují pouze deset měsíců a přes prázdniny se musí hlásit na pracovní úřady, je přitom jednoduchá. Novela zakáže řetězení desetiměsíčních smluv tím, že minimální délku pracovního poměru pro učitele stanoví nejméně na 12 měsíců.

Ušetřené peníze použijí ředitelé jinde

Uzavírat kratší smlouvy budou moci ředitelé škol jen v předem vymezených případech, například pokud půjde o záskok za dlouhodobě nemocného učitele, pedagoga na mateřské či rodičovské dovolené nebo krátkodobé zaměstnání nekvalifikovaného pedagoga. Pracovní poměry na dobu určitou s týmž učitelem mohou trvat v součtu maximálně tři roky.

Ministerstvo původně plánovalo, že by se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy už pro aktuální školní rok. Kvůli zdržení ve sněmovně se to ale nestihlo. I když se zažitou praxí desetiměsíčních smluv zkoušela bojovat už celá řada ministrů školství, velké množství ředitelů jejich snahy zatím vždy obcházelo. Peníze ušetřené na mzdách za červenec a srpen používali jinde.

Poslanci o novele rozhodují dnes už v závěrečném čtení. A návrh by měl hladce projít.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.