Mayová: Sestavím novou vládu a zemi vyvedu z EU

Británie po volbách

Mayová: Sestavím novou vládu a zemi vyvedu z EUAKTUALIZUJEME
Theresa Mayová Foto:

Reprofoto: Česká televize

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Theresa Mayová chce sestavit novou vládu, která Británii poskytne jistotu, již země podle ní potřebuje více než kdy jindy. Staronová premiérka to řekla po dnešním setkání s královnou Alžbětou II. Vládní Konzervativní strana sice získala ve čtvrtečních předčasných parlamentních volbách nejvíce křesel v Dolní sněmovně, přišla ale o většinu.

Mayová zřejmě nyní vytvoří menšinový kabinet s podporou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Evropští i čeští politici po britských volbách uvedli, že doufají v rychlé sestavení vlády a zahájení jednání o takzvaném brexitu – britském odchodu z Evropské unie, pro který se loni Britové vyslovili v referendu. Britská libra se v reakci na výsledky voleb propadla vůči dolaru na nejnižší úroveň od dubna, během dne ale část ztrát smazala.

Hlasy odevzdané ve čtvrtečních volbách nejsou nyní sečteny už jen v jediném obvodu – východolondýnském Kensingtonu, kde se rozhoduje o jednom z celkem 650 členů Dolní sněmovny. V jejích lavicích podle dosavadních výsledků obsadí konzervativci 318, labouristé 261, liberální demokraté 12, skotští nacionalisté 35 a zbylé menší strany 23 míst. Je tedy už jasné, že konzervativci většinu 326 mandátů v 650členné sněmovně získat nemohou.

Jistotu v této situaci podle Mayové může Británii zajistit jen její Konzervativní strana, která bude spolupracovat se severoirskou DUP, jež získala deset křesel. Nová vláda podle premiérky naplní vůli britského lidu, provede Británii jednáním o odchodu z EU a zajistí, aby tyto rozhovory byly úspěšné. S Bruselem chce Mayová jednat v rámci harmonogramu, který byl již domluven. Rozhovory by tak mohly začít 19. června. Podle Sky News by ještě dnes mohla Mayová jmenovat nové ministry v některých klíčových rezortech.

Mayová se rozhodla sestavit vládu navzdory tomu, že hned po oznámení odhadů po uzavření volebních místností čelila výzvám k rezignaci. Vyzval ji k ní třeba i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, kterého řada analytiků považuje za skutečného vítěze voleb.

Výsledek hlasování je nemilým překvapením nejen pro konzervativce, ale i pro Skotskou národní stranu (SNP), která oproti volbách v roce 2015 přišla o 19 křesel v parlamentu. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová to označila za zklamání a přiznala, že roli hrála i otázka referenda o nezávislosti. Hlasy na úkor nacionalistů totiž získaly strany, které chtějí zachovat jednotu Spojeného království. Mayová podle ní ale ve volbách přišla o veškerou autoritu a důvěryhodnost.

Předseda Liberálních demokratů Tim Farron, jehož strana si ziskem 12 křesel oproti roku 2015 o tři místa polepšila, dnes vyzval, aby se další jednání o brexitu odložila. Předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Paul Nuttall rezignoval poté, co jeho protievropská strana neobdržela ve volbách ani jeden mandát.

Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců propadla vůči dolaru až o 2,5 procenta na téměř dvouměsíční minimum. Později část ztrát smazala a krátce před polednem vykazovala pokles 1,7 procenta na 1,2727 USD. Investoři se obávají, že výsledek voleb vyvolá politický chaos a zkomplikuje jednání o britském odchodu z EU. Akcie předních britských podniků však posilují, protože pokles libry je příznivý pro jejich zahraniční aktivity.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes upozornil Mayovou, že při jednání o brexitu není času nazbyt. Připustil, že po britských volbách není zřejmé, kdy tyto rozhovory začnou, jasný je podle něj ale termín jejich ukončení. Tusk zároveň varoval před tím, aby se strany rozešly bez dohody. Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je jeho tým připraven jednat o brexitu okamžitě. Juncker věří, že výsledky voleb nebudou jednání zdržovat. Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier uvedl, že rozhovory s Brity by měly začít ve chvíli, kdy bude Londýn připraven. Zástupce europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt označil volby za britský vlastní gól, který brexitové rozhovory zkomplikuje.

Podle francouzského premiéra Édouarda Philippea samotné rozhodnutí Britů opustit EU výsledky voleb nezpochybnily. Budoucí irský premiér Leo Varadkar řekl, že britská vláda nemá po volbách silný mandát pro takzvaný tvrdý brexit. Slovenský premiér Robert Fico zopakoval, že by bylo nebezpečné, pokud by Británie vyšla z jednání o brexitu posílena.

Český premiér Bohuslav Sobotka chce počkat na to, kdo po volbách sestaví britskou vládu a s čím tato vláda přijde na vyjednávání o vystoupení země z EU. Doufá, že vytváření nového kabinetu nepotrvá dlouho. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek věří v rychlé sestavení většinové vlády. Podle prezidenta Miloše Zemana se Mayové nevyplatilo zbytečné riziko. Důležité ale nyní podle něj je, aby vznikla akceschopná vláda, neboť Evropa i svět potřebují silnou Británii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články