Proč chamtivé studio rozdělilo Hobita na tři filmy?

Ohlasy na poslední díl trilogie

Proč chamtivé studio rozdělilo Hobita na tři filmy?VIDEO UVNITŘ 5
Panorama
Echo24
Sdílet:

Po třinácti letech, šesti filmech a více než sedmnáctihodinové stopáži je dokonáno. Režisér Peter Jackson nadobro opouští svět J. R. R. Tolkiena filmem Bitva pěti armád, který završuje trilogii Hobit. První recenze jsou přitom rozpačité a znovu kroutí dýkou v otevřené ráně – studio bylo podle nich příliš chamtivé, když z útlé předlohy vyrobilo tři snímky.

Když prezident Zeman komentoval snahu politiků navýšit si platy, nazval to nenažraností. Podobné výrazy si vysloužil Peter Jackson a studio Warner Bros. za to, že z dětské knížky Hobit vykutali celou novou trilogii. Ta se podle mnohých chce příliš okatě přiživit na popularitě Pána prstenů.

Poslední část, jejíž podtitul se z původního názvu Tam a zase zpátky proměnil v akčnější Bitvu pěti armád, má českou premiéru 11. prosince. Ze světa už přichází první recenze, na databázi Rotten Tomatoes schraňující kritické ohlasy z médií má zatím snímek tři negativní recenze a devět spíše pozitivních, konkrétní průměr vycházející z hodnocení recenzentů je však 6.6/10.

O hobitovi bez hobita

Víc kritiků se shoduje, že přestože se trilogie jmenuje Hobit, zdánlivě hlavní hrdina Bilbo Pytlík v podání Martina Freemana je v posledním filmu spíš pátým kolem u vozu. Napsal to například britský Telegraph, který udělil dvě hvězdičky z pěti a ironicky se pozastavil nad tématem chamtivosti, které se Pánem prstenů i Hobitem prolíná. Recenzent Tim Robey pochybuje, že tím pravým místem k jeho prezentaci jsou filmy, kvůli jejichž komerční strategii musí divák zaplatit vstupné třikrát.

Ona chamtivost ve filmu zžírá vůdce trpaslíků Thorina, jemuž zaslepil rozum zlatý poklad a touha po větší moci. I jeho proměna vedla recenzenta z The Variety k tomu, aby Bitvu pěti armád označil za nejtemnější část trilogie. Jeho kolega ze Screen Daily napsal, že Bitva pěti armád úžasně zpracovala, co stojí v názvu, ale už nic navíc. „Je opulentně zábavná, chvílemi dojemná, někdy vzrušující, ale rozhodně nijak přelomová.“

Bitva pěti armád je se 144 minutami o dvacet minut kratší než díly Neočekávaná cesta a Šmakova dračí poušť, zároveň je to vůbec nejkratší díl ze šesti tolkienovských filmů. Podle Hollywood Reporteru proto přináší nejčistší zábavu, Jacksonovi se podařilo „umírnit to špatné na trilogii a zveličit to dobré“. Přesto kritik Todd McCarthy znovu připomíná, že větší smysl – bez ohledu na finanční rozměr projektu – by dávaly pouze dva díly, jak je kdysi chystal režisér Guillermo del Toro.

Recenzent britského The Guardian, jenž udělil tři hvězdičky z pěti možných, si všímá, jak konzistentní zůstal Jacksonův styl, přestože obě trilogie Pán prstenů a Hobit celkově natáčel déle než jednu dekádu. „Jako u detektivek Agathy Christie, z estetického hlediska – na rozdíl od použité technologie – tu není žádný vývoj.“  Pokud se neobjeví něco překvapivého, budou podle něj právě filmy podle Tolkiena Jacksonovým zásadním odkazem pro kinematografii.

Kritička ze serveru The Wrap uzavírá: „Jak je obvyklé v cirkusu, máme lapat po dechu a smát se, ale nic neprožíváme. Hobití filmy nás vzaly tam a zase zpátky, a mně se hlavně ulevilo, že cesta už je u konce.“

Cesta zpátky není

Peter Jackson ani studio Warner Bros. už žádný film vycházející přímo z Tolkienových textů nenatočí. V úvahu by připadala kronika Silmarillion, která detailně zpracovává mytologii a dějiny Středozemě, tu však po Tolkienově smrti dopracoval a vydal jeho syn Christopher, také správce autorských práv.

Ke komercionalizaci Pána prstenů je dlouhodobě velmi kritický. Před dvěma lety řekl francouzským novinám Le Monde, že filmová zpracování rezignovala na filozofický rozměr knih a přednost dostala akční podívaná pro mladé.

Čtěte také:

Star Wars. Nový trailer je na světě

Piráti narušili kampaň Marvelu, nové Avengers ukázali příliš brzo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz