Přežil by Islámský stát Bagdádího smrt?

Islámský stát

Přežil by Islámský stát Bagdádího smrt?NOVÉ
Abu Bakr al-Bagdádí káže v červenci 2014. Foto: Foto: PrintScreen z YouTube/Francois Gatete
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vůdce Islámského státu je prý vážně zraněný, možná ho Američané při pátečním náletu zabili. Spekulace o Bagdádího zdravotním stavu naplnily během předešlého víkendu stránky světových médií a stále se neví, jestli chalífa ještě žije. Kdo by ho mohl nahradit a přežila by vůbec radikální organizace smrt svého vůdce? Na to se pokusil odpovědět odborník na džihádistické skupiny Aymenn Jawad Al-Tamimi v článku pro BBC.

Islámský stát vložil mnoho úsilí do budování image Abu Bakr al-Bagdádího, a to nejen jako vůdce této radikální islamistické organizace. Mluvilo se o něm jako o „chalífovi všech muslimů“ rok před tím, než IS vyhlásil chalífát v obsazených částech Sýrie a Iráku letos v červnu.

Samotná existence útvaru s názvem „Islámský stát“ je tedy úzce spjata právě s osobou Bagdádího a on je vnímán jako vůdce, který „slibovaný projekt chalífátu“ dotáhl do konce. Přestože tento takzvaný stát neuznává mezinárodní společenství a o jeho funkčnosti lze oprávněně pochybovat.

Čtěte také: Lídr Islámského státu prý v kritickém stavu. Bomby zásahly jeho konvoj

Radikální muslimové a příznivci Islámského státu také slyší na to, že mezi Bagdádím a rodinou proroka Mohameda údajně existuje přímá linie. Imponuje jim i hluboká znalost islámského práva, kterou přezdívaný „neviditelný džihádista“ může nabídnout.

Nahradit tuto charismatickou osobnost v čele Islámského státu by proto nebylo jednoduché, tvrdí odborník a analytik Al-Tamimi. Žádný z vysoce postavených velitelů navíc nebyl veřejnosti prezentován jako možný nástupce Bagdádího, který by dosahoval stejných kvalit. Chalífovi se nemohou rovnat ani mluvčí IS Mohamed al-Adnani, ani velitelé Abu Omar al-Šišáni nebo Šaker Abú Wahíb.

Čtěte také: Vzestup nejmocnějšího džihádisty. Kdo je dr. Bagdádí?

Pokud by ale v Islámském státu panovalo bezvládí delší dobu, mohlo by to organizaci uvrhnout do chaosu. IS není jednolitý a zahrnuje různé spřízněné skupiny, které si organizaci vybrali jako tu, která může uskutečnit jejich společný sen o chalífátu. Se smrtí chalífy Bagdádího by mohly jejich „sliby věrnosti“ vůči IS přestat platit.

Zvěsti o Bagdádího smrti způsobil nálet amerických jednotek v pátek v noci, který zasáhl konvoj Islámského státu. V jednom z obrněných vozidel se podle některých zdrojů nacházel i Bagdádí. K incidentu došlo nedaleko města Mosul na severu Iráku a Američané předpokládali, že se jedná o „setkání vůdců IS“.

Čtěte také: Lídr islamistů kázal džihád, z róby vykoukly hodinky za stovky tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy