USA ruší embargo, budou opět vyvážet ropu
40 let starý zákaz neplatí
Americký Kongres dnes schválil návrh rozpočtového zákona, který zahrnuje i zrušení 40 let starého zákazu vývozu ropy ze Spojených států. Návrh, zajišťující také financování vládních úřadů do září příštího roku, schválila Sněmovna reprezentantů a následně i Senát.
Zrušení zákazu exportu bude mít na odvětví těžby ropy v USA bezprostředně jen malý vliv. V dlouhodobějším horizontu by však dopady mohly být zásadní, podotýká finanční televize CNBC. Opatření pravděpodobně pomůže americkým těžařům ropy z břidlicových ložisek a zajistí Spojeným státům větší vliv na světovém energetickém trhu.
Zrušení zákazu exportu ropy prosazovali republikáni. K získání souhlasu demokratů museli splnit některé podmínky, například přistoupit na zavedení daňových úlev pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Zákaz vývozu, který byl zaveden kvůli ochraně strategických zájmů USA, je v posledních letech jednou z příčin, proč je americká lehká ropa WTI dlouhodobě levnější než severomořská ropa Brent. Někteří demokraté se obávají, že zrušení zákazu povede k růstu cen americké ropy na mezinárodní úroveň, a poškodí tak americké rafinerie.
Vzhledem k současnému převisu nabídky nad poptávkou na světovém trhu s ropou se neočekává, že zrušení zákazu by v nejbližší době mohlo vést k výraznějším dodávkám americké ropy do zahraničí. Mohlo by však americkým těžařům poskytnout větší flexibilitu, po které volají.
Spojené státy v současnosti těží zhruba 9,2 milionu barelů ropy denně, z z toho asi polovina pochází z břidlicových ložisek. Dalších zhruba sedm milionů barelů denně navíc dovážejí.
„Spojené státy mají konečně možnost pustit se do konkurenčního boje a plně využít potenciálu naší země jako světové energetické velmoci,“ uvedl šéf skupiny Producers for American Crude Oil Exports George Baker. Skupina vznikla v loňském roce s cílem přimět americké zákonodárce ke zrušení zákazu exportu.