Pád cen ropy pokračuje, je nejlevnější za sedm let

Padající ropa

Pád cen ropy pokračuje, je nejlevnější za sedm letAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Světové ceny ropy dnes klesly na nová sedmiletá minima a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé od prosince 2008 pod 38 dolarů za barel. Trh podkopala předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která čeká převis nabídky nad poptávkou nejméně do konce příštího roku.

Cena Brentu kolem 18:50 SEČ ztrácela dva dolary a klesla na nové minimum 37,70 USD za barel; od počátku měsíce ztrácí už zhruba 15 procent. Americká lehká ropa WTI sestoupila o 1,20 dolaru na 35,58 USD, což byla její nejnižší hodnota od února 2009.

Analytici čekají, že než ceny naleznou podporu, budou muset sestoupit k minimům z podzimu 2008, kdy ropný trh zažil těžký propad pod vlivem finanční krize. Brent tehdy sestoupil až na 36,20 USD a WTI se propadla na 32,40 USD.

Převis nabídky ropy nad poptávkou bude pokračovat nejméně do konce příštího roku a bude ceny dál srážet dolů, předpověděla dnes IEA. Upozornila na to, že růst poptávky po ropě zpomaluje, zatímco těžba v rámci kartelu OPEC dál narůstá. Problém nadbytečných dodávek by navíc mohlo prohloubit zrušení ekonomických sankcí vůči Íránu.

Propadly se i akciové trhy

Akciové trhy ve Spojených státech dnes prudce klesly. Výrazné ztráty zaznamenaly i za celý týden; širší index S&P 500 za posledních pět dnů vykázal největší pokles od srpna. K propadu přispěly akcie energetických podniků, které srážel propad světových cen ropy. Investoři se zároveň připravují na očekávané první zvýšení úrokových sazeb v USA po skoro deseti letech. Výprodej na Wall Street a klesající ceny komodit zasáhly americký dolar, který oslabil ke koši zahraničních měn.

Dow Jonesův index, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,77 procenta na 17.264,01 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,95 procenta na 2012,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 2,21 procenta na 4933,47 bodu.

Investorům se dnes nechtělo příliš riskovat. Na trhu panuje nervozita před blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed), která by příští týden ve středu mohla oznámit první zvýšení úrokových sazeb v USA po skoro deseti letech. Náladě na trhu nepřidal ani propad čínské měny, která kvůli obavám ze zpomalující čínské ekonomiky a předpokládaného zvýšení amerických sazeb klesla na minimum za čtyři a půl roku.

Dolů dopoledne mířily akcie velkých ropných a plynárenských podniků. Cena akcií energetické společnosti Chevron dnes klesla o 3,3 procenta. Sektor S&P 500 pro energetický sektor ztrácel před koncem obchodování více než tři procenta.

Akcie největších a nejstarších chemických výrobců v USA Dow Chemical a DuPont klesly o skoro tři, respektive o více než pět procent poté, co firmy ohlásily dohodu o spojení.

Na devizovém trhu dolar dnes klesl ke koši šesti zahraničních měn poté, co výprodej na Wall Street a klesající ceny komodit zastínily příznivou statistiku o listopadových maloobchodních tržbách v USA.

Ve Spojených státech nyní spotřebu ropy omezuje relativně teplé počasí, které snižuje poptávku po topném oleji. Ropný trh oslabuje i další pokles amerických akcií a všeobecné očekávání růstu úrokových sazeb.

Ceny výrazně klesají od minulého pátku, kdy ministři zemí OPEC neudělali nic pro stabilizaci cen. OPEC ve čtvrtek uvedla, že v listopadu dodávala na trhy 31,7 milionu barelů ropy denně, nejvíce od dubna 2012.

Čtěte také: Unikly tajné dokumenty: IS nejsou iracionální fanatici, mají přesný plán

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články